2013. március. 16. 16:20
MTI
Utolsó frissítés: 2013. március. 16. 16:05
Világ
Zimbabwében népszavaznak az alkotmányról
Népszavazáson döntenek szombaton Zimbabwéban az afrikai ország új alkotmányának a bevezetéséről. Minden politikai párt arra szólította fel híveit, hogy szavazzák meg a 170 oldalas alapokmány elfogadását.
Választási tisztviselők szerint országszerte igen élénk volt a részvétel a népesebb körzetekben. Korántsem volt ekkora az igyekezet a távoli, kisebb lélekszámú településeken és a legjobb módú negyedekben.
Az új alkotmány korlátozza az államfő eddigi kiterjedt, jól körülbástyázott jogkörét, az elnök számára csak két terminust engedélyez, egyben számos demokratikus reformot vezet be, amit a térségbeli közvetítők is követeltek, hogy enyhüljön az ország évtizedes politikai és gazdasági válsága, valamint politikai elszigeteltsége.
Az új alkotmány a júliusra előirányzott elnök- és törvényhozási választások után lép hatályba és mivel nem visszamenőleges hatályú, a 89 éves Robert Mugabe akár még két további elnöki tisztséget is betölthet, ha a választók úgy akarják majd és az egészségi állapota is lehetővé teszi. Az alkotmány visszafordíthatatlannak minősíti a zimbabwei fehérek több ezer farmgazdaságának 2000-től zajló elkobzását és a fekete zimbabweiek - többnyire Mugabe pártjának korifeusai - közötti szétosztását. A rendkívüli állapot kihirdetéséhez vagy a parlament feloszlatásához a törvényhozók kétharmadának a támogatására lesz szükség.
A népszavazás megtartásáról egy hónappal ezelőtt határoztak. Mintegy 9400 szavazóhelyiséget hoztak létre és mintegy 12 millió szavazócédulát nyomtattak ki az alkalomra. Az országban 6,6 millió bejegyzett választópolgárt tartanak nyilván, de a mostani referendum esetében eltekintettek a szavazólisták alkalmazásától. Minden 18 éven felüli személy voksolhat, akinek az állampolgárságot igazoló személyi okmánya van. A leszavazottak ujját napokig eltávolíthatatlan tintába mártják. A szavazóhelyiségek késő estig is nyitva tarthatnak ott, ahol a voksolók még mindig sorban állnak. Az eredményt várhatóan öt nap múlva hirdetik ki.
Zimbabwe 1980-ban vált függetlenné, a miniszterelnök Robert Mugabe lett, aki 1987-ben az államfői tisztséget is megszerezte, és fokozatosan diktatórikus hatalmat épített ki.