"Irredenta", "uszító" megnyilvánulások: velünk foglalkozik a román sajtó
A romániai sajtó nagy terjedelmet szentel a székely zászlóval kapcsolatos román-magyar súrlódásoknak. A román lapok némelyike keményebb fellépést vár Bukarestből, míg többen elítélték az "irredenta", "keményre sikeredett" és "uszító" magyar megynilvánulásokat.
A kormányközeli Jurnalul National internetes oldalán közölt vezércikk szerzője románellenes provokációnak minősítette Németh Zsolt külügyi államtitkár székely zászlóval kapcsolatos kijelentéseit. Úgy vélte, a magyar kormány "irredenta megnyilvánulásai" azért válhattak gyakorivá, mert a bukaresti hatóságok éveken keresztül tétlenül szemlélték ezeket. Bukarest "a székelyföldi területi autonómia egyre agresszívebb, már-már szeparatista jellegű követelésére sem válaszolt, és arra sem, hogy Budapest vaskosan beavatkozott ezekbe a kényes belügyekbe".
A cikkíró úgy látta, Traian Basescu köztársasági elnök azért hallgat az ilyen esetekben, mert Orbán Viktor miniszterelnök adósa, aki Basescu melletti kiállásra "utasította" a Hargita és Kovászna megyei magyarokat.
A Gandul napilap internetes oldalán közölt véleménycikk szerzője úgy véli, a politikusok gerjesztik az etnikumok közötti feszültséget. A cikkíró elsősorban Németh Zsolt államtitkárt okolta az ismétlődő "uszító nyilatkozatokért", de hozzátette, "a bukaresti diplomáciának és Victor Ponta miniszterelnöknek sem kellene pavlovi reflexeket kialakítania."
A cikkíró szerint a Marian Cozma román kézilabdázó veszprémi halála kapcsán kialakult román-magyar szolidaritás mutatta meg, hogy mennyire nem valós ez a román-magyar konfliktus, amelyet "szűkagyú" politikusok kreálnak, és a nézettségi mutatók növelésére hajtó média visz tovább.
A jobboldali hangvételű Romania Libera internetes oldalán közölt véleménycikkben a szerző úgy véli, a zászlóháború a románok erődemonstrációja a székelyföldi magyarokkal szemben, hiszen az országban számtalan hasonló szimbólumot lehet háborítatlanul használni. A Romania Libera szerint ennek történelmi hagyományai vannak, hiszen a tankönyvek is, a televíziók is rendre negatív fényben tüntetik fel a magyarokat.
A cikkíró szerint hagyománya van a Románia és Magyarország közötti súrlódásoknak is, de annak is, hogy a romániai Szociáldemokrata Párt (PSD) uszítja mindkét oldal nacionalistáit, "mintha az interetnikai konfliktusok ernyője alatt könnyebben kormányozhatna".
A Transindex portál Kovács Péternek, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) főtitkárának az olvasói levelét közli a kialakult helyzetről. A politikus úgy véli, a Magyar Szocialista Párt kolozsvári bocsánatkérése is, Németh Zsolt zászlós kijelentése is azt jelzi, "megkezdődött a 2014-es magyarországi választási kampány erdélyi szakasza". Szerinte az igazi veszélyt az erdélyi magyarok számára "a narancssárga, piros, meg ki tudja, milyen színű, magyarországi zászlók háborúja jelenti. Ennek a háborúnak egyetlen vesztese lesz: az erdélyi magyar közösség" - véli Kovács Péter.
A Krónika erdélyi magyar napilap vezércikkírója úgy véli, Németh Zsolt székelyzászlós kijelentése "egy kicsit keményre sikeredett", de mégis nagyon fontos, mert azt jelzi, Budapest megpróbál védő hatalomként fellépni a határon túli magyarok érdekében. A Krónika szerint a budapesti kiállás a romániai közigazgatási reform idején lesz fontos.
Ehhez azonban a külföldi reakciókkal is számoló stratégia kell, amely nem teszi lehetővé, hogy Bukarest "a nacionalista magyar kormány szimbolikus agressziójának áldozataként" mutassa magát.