2013. február. 06. 07:12 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 06. 07:12 Világ

"Önmérsékletre" szólította fel Kínát a japán kormányfő

Élesen bírálta Kínát Abe Sindzó japán kormányfő szerdán, amiért egy kínai hadihajó a múlt héten radarjával befogott egy japán hadihajót a Kelet-kínai-tengeren. A tokiói védelmi minisztérium vizsgálatot indított az ügyben.

"Ez egy egyoldalú, provokatív és rendkívül sajnálatos tett volt, amely könnyen veszélyes helyzet kialakulásához vezethetett volna" - mondta Abe a parlamentben, egyúttal "önmérsékletre" szólítva fel Kínát, elkerülendő a két ország közötti feszültség további fokozódását. Abe azt is hozzátette, hogy továbbra is "kölcsönösen előnyös stratégiai kapcsolat" kialakítására törekszik Pekinggel.

Onodera Icunori japán védelmi miniszter keddi bejelentése szerint január 30-án a Kelet-kínai-tengeren egy kínai hadihajó tűzvezető radart irányított egy japán hadihajóra, január 19-én pedig egy japán harci helikoptert fogtak be így a kínaiak.

A minisztérium szerdai sajtóértesülések szerint vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy a kínai vezetés melyik szintjén adták ki a parancsot a japán hajó befogására. Tokió meg akarja tudni, hogy a jóváhagyás a kínai kormánytól, egy helyszínen tartózkodó parancsnoktól vagy máshonnan érkezett-e.

Az esettel kapcsolatban kedden az amerikai külügyminisztérium és védelmi minisztérium is aggodalmának adott hangot. Japán és Kína kapcsolata egy kelet-kínai-tengeri szigetvita miatt mérgesedett el az utóbbi hónapokban. A japán kormány azt nem árulta el, hogy a január végi incidens befogás pontosan hol történt, de Onodera Icunori védelmi miniszter azt sugalmazta, hogy a vitatott szigetek közelében.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.