2013. január. 24. 20:17 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 24. 20:08 Világ

Kerry: Iránnak soha sem lehet atomfegyvere

Az Egyesült Államok mindent meg fog tenni, hogy Iránnak soha ne legyen atomfegyvere - jelentette ki szenátusi külügyi bizottsági meghallgatásán, csütörtökön Washingtonban John Kerry demokrata párti politikus, akit az elnök a külügyminiszteri posztra jelölt.

Kerry arról is beszélt, hogy ma, jobban mint eddig bármikor, a külpolitika egyben gazdaságpolitika is, és az Egyesült Államoknak rendben kell tartania pénzügyi háztartását ahhoz, hogy vezethesse a világot. Az amerikai külpolitika eszközeiről azt mondta, hogy nem korlátozódhat drónok és katonák külföldre küldésére.

John Kerry kinevezésének szenátusi jóváhagyását előre lefutott ügynek tekintik, kétségbevonhatatlan a szakértelme. "John a legjobb választás" - jelentette ki Hillary Clinton távozó külügyminiszter a meghallgatás bevezetőjeként. Szenátusi pályafutásának 28 éve alatt Kerry mindig a külügyi bizottságban tevékenykedett, s az utóbbi négy évben a testület elnöke volt. Barack Obama elnök hétfői, beiktatási beszédére reflektálva a klímaváltozás ügyét létfontosságúnak minősítette, és az amerikai diplomácia prioritásai közé sorolta.

Iránnal kapcsolatban emlékeztetett rá, hogy az elnök "kinyilvánította és megerősítette, hogy a diplomáciai megoldást részesíti előnyben, s én azon leszek, hogy a diplomáciának meglegyen minden esélye a sikerre". Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy "a politikánk nem a feltartóztatás, hanem a megelőzés, és az óra ketyeg". "Senki sem kételkedhet az eltökéltségünkben a nukleáris veszély csökkentését illetően" - mondta.

A szenátor Venezuelával kapcsolatban kijelentette, hogy "lehetőség van az átmenetre", utalva ezzel Hugo Chávez elnök baloldali rendszerének a leváltására. Azt ígérte, hogy külügyminisztersége alatt az Egyesült Államok fokozni fogja erőfeszítéseit az együttműködésre Latin-Amerikában. "Van azonban néhány nem tipikus állam, amely nem annyira együttműködő velünk, mindannyian tudjuk, melyek ezek" - tette hozzá.

Kezdő politikusi éveinek korszakával összehasonlítva a mai világot kijelentette, hogy "ma a világ bonyolultabb, mint ahogy azt bármikor korábban tapasztaltuk: Kína felemelkedésétől kezdve az arab tavaszon át a kibogozhatatlanul összefonódott gazdasági, egészségügyi, környezeti és demográfiai ügyekig".

Egy Szíriával kapcsolatos kérdésre válaszolva kijelentette, hogy "Aszad elnök egy sor megbocsáthatatlan, hibás döntést hozott, és a véleménye szerint nem sokáig marad Szíria államfője".

A meghallgatáson Bob Corker Tennessee állambeli szenátor kritikájával szemben védelmébe vette Chuck Hagel jelölését a védelmi miniszteri posztra. A republikánusok azért támadják őt, mert egyetért az amerikai atomfegyver arzenál 80 százalékos csökkentésével. 

"Ismerem Chuck Hagelt. Úgy vélem, erősen hazafias szenátor volt, és erős védelmi miniszter lesz belőle" - mondta.

Hirdetés
Itthon Lőrincz Tamás 2025. január. 11. 07:00

A teljes 228 milliós szállásdíjat ki kellett fizetni Sulyok Tamás olimpiai látogatása után, bár az elnök nagyrészt itthon volt

Novák Katalinnak és kíséretének még 2023-ban az olimpia teljes idejére foglaltak szállást Párizs egyik legelegánsabb hoteljében, de a köztársasági elnök lemondása után Sulyok Tamás és delegációja mehetett a francia fővárosba. Az új államfő viszont mindössze három napot töltött ott, és miután a foglalást már nem lehetett módosítani, a korábban meghatározott 228 millió forintos összeget kellett kifizetni a szállásért – tudta meg a HVG. Sulyok Tamás Facebook-oldala szerint az olimpia helyett például a Balatonon, valamint Mánfán lehetett, utóbbi helyen feleségével lelkigyakorlaton vett részt és a „rohanó hétköznapoktól elszakadva elcsendesedtek”.