Békét akarnak Maliban egyes iszlamisták
Maliban kettészakadt az ország északi részét elfoglaló iszlamisták egyik szervezete a francia katonai beavatkozás 14. napján, mert egy csoport tárgyalásos rendezést akar, és esetleg szembe is fordulna a szélsőségesekkel - jelentették csütörtökön a hírügynökségek.
A felbomlott szervezet az Anszár ed-Dín, amelyből kivált a magát Azavad Iszlám Mozgalmának (MIA) nevező csoport. Azavad Mali északi területének a neve, ahol tuaregek élnek. "A MIA a lehető legünnepélyesebben leszögezi, hogy teljes mértékben elhatárolódik minden terrorista csoporttól, elítéli és visszautasítja a szélsőség és terrorizmus minden formáját, és küzd ellene. A MIA kizárólag maliakból áll, független, és békés megoldás felé akar haladni" - közölte az új szervezet egy nyilatkozatban.
A MIA azt állítja, hogy Kidal város térségét tartja ellenőrzése alatt. Ez a település Mali fővárosától, Bamakótól 1500 kilométerre északkeletre van, az algériai és nigeri határ közelében. A szervezet az ellenségeskedés leállítását kéri Párizstól és Bamakótól, hogy politikai párbeszéd kezdődhessen. Főtitkára Alghabasz Ag Intalla, az egyik nagy tuareg család tagja Kidal környékén. "Nem vagyunk terroristák, készen állunk a tárgyalásra" - jelentette ki egy interjúban.
A fronton előrenyomulóban vannak a kormány katonái és a francia intervenciós erők, de egy új gond jelentkezett: nemzetközi emberi jogi szervezetek azt állítják, hogy a kormánykatonák kivégzéseket hajtanak végre a visszafoglalt területen, és megsértik az emberi jogokat. A mali kormány csütörtökön nyilatkozatot adott ki, s ebben "az emberi jogok szigorú tiszteletben tartására szólította fel a katonaságot és a belbiztonsági erőket".
A Mailban lévő állapotokról olvasson bővebben ide kattintva.