2013. január. 16. 05:51 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 16. 05:21 Világ

Megkezdték a franciák a szárazföldi műveletet Maliban

Megkezdték a francia katonák kedden az első szárazföldi műveletet Maliban, újabb szakaszba léptetve ezzel a múlt pénteken indult, eddig elsősorban légicsapásokból álló műveletet.

A franciák a mali kormányhadsereg csapataival közösen az ország nyugati részében fekvő Diabalit próbálják visszafoglalni az iszlamista fegyveresektől, akik - az al-Kaida terrorszervezet egy algériai tagjának, Abu Zeidnek a vezetésével - nemrégiben átvették az ellenőrzést a városban.

Ezzel párhuzamosan folynak a légicsapások is az ország északi részében, amelyet az iszlamisták tavaly foglaltak el, kihasználva egy katonai puccs adta hatalmi űrt és a tuareg nomádok lázadását.

A francia kormány kedden jelentette be, hogy hosszabb távon összesen 2500 katonát akar küldeni a nyugat-afrikai országba. Ennek egyharmada már jelenleg is Maliban tartózkodik.

Bamakóból, a fővárosból kedd délután francia harckocsik indultak észak felé is. Egyelőre nem ismeretes, pontosan milyen küldetést kell végrehajtaniuk.

Párizsban Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter bejelentette, hogy a korábbi hírekkel ellentétben még nem foglalták vissza az iszlamistáktól a Bamakótól 700 kilométerre északkeletre fekvő, stratégiai fontosságú Konna városát. A lázadó fegyveresek múlt csütörtökön vonták ellenőrzésük alá Konnát; ez volt az oka annak, hogy a francia beavatkozás haladéktalanul megkezdődött.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.