Mali konfliktus: összeülnek a héten az uniós külügyminiszterek
Soron kívüli találkozót tartanak az uniós tagországok külügyminiszterei a héten, hogy megvitassák a Maliban kialakult helyzetet – közölte Laurent Fabius francia külügyminiszter hétfői párizsi sajtótájékoztatóján. Az ülést szerdán vagy csütörtökön tartják.
Fabius a nemrégiben bejelentett brit és belga hozzájárulást méltatva úgy fogalmazott: "Franciaországnak nem küldetése, hogy egyedül legyen Mali oldalán". Üdvözölte egyúttal a nemzetközi közösség "szinte egyöntetű" támogatását ahhoz a katonai művelethez, amelyet Franciaország indított az afrikai államban. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár személyesen biztosította őt a világszervezet támogatásáról a terrorellenes fellépéshez – tette hozzá.
Kanada hétfőn jelentette be, hogy egy katonai szállítógépet küld Maliba, így segítve a francia akciót.
Az EU már a múlt hónapban elfogadta azt a tervet, amelynek értelmében a mali kormányhadsereget képzéssel segíti a szélsőséges fegyveresek elleni fellépésben. Ez a misszió akár már február elején megkezdődhet.
Fabius szerint a most bejelentett különtalálkozón elsősorban ennek a műveletnek a gyors megkezdésével kapcsolatban hoznak majd döntéseket.
Mali északi részét az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez is kötődő iszlamisták tavaly foglalták el, kihasználva egy katonai puccs adta hatalmi űrt és a tuareg nomádok lázadását. A tuaregek egyik képviselője hétfőn közölte, hogy készek segíteni az iszlamisták ellen fellépő francia erőknek, és hajlandóak szárazföldi műveleteket indítani.
A tuareg szóvivő szerint az ő szervezetük hatékonyabb segítséget tud nyújtani a franciáknak, mint a nyugat-afrikai államok közössége, mert jobban ismeri a szóban forgó óriási területet és annak lakosságát.
A tuaregek meggyengültek az iszlamistákkal folytatott összetűzésekben, és a múlt hónapban beleegyeztek, hogy felhagynak az erőszakkal, és tárgyalásokat folytatnak a mali hatóságokkal. Ez utóbbi jegyében feladták azt a törekvésüket is, hogy elérjék az ország északi részének teljes függetlenségét.