2012. december. 19. 07:12 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. december. 19. 07:12 Világ

70 ezren haltak meg - "az elnök a felelős"

Felipe Calderón, Mexikó volt elnöke elsősorban a kartellek vezetőinek kiiktatására törekedett a drogháborúban, de ezzel csak azt érte el, hogy a négy nagy és a hat kisebb szervezett bűnözői csoport szétaprózódott.

A kábítószerkartellek felaprózódását érte csak el Felipe Calderón, Mexikó nemrég leköszönt elnöke a kemény kéz politikájával, és ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy eszkalálódott az erőszak - mondta a mexikói főügyész.

Jesus Murillo kifejtette keddi rádiónyilatkozatában: Calderón elsősorban a kartellek vezetőinek kiiktatására - megölésére vagy elfogására - törekedett elnökség hat éve alatt, de ezzel csak azt érte el, hogy a négy nagy és a hat kisebb szervezett bűnözői csoport szétaprózódott, és jelenleg 60-80 kis és közepes új kartell működik Mexikóban.

A főügyész szerint Calderón stratégiája közvetlenül felelős azért, hogy jelentősen megnőtt az emberölések és emberrablások száma a közép-amerikai országban. Murillo ezzel megismételte azt a bírálatot, amelyet hétfőn fogalmazott meg Mexikó nem egészen három hete hivatalban lévő új kormányának belügyminisztere.

Calderón korábban azt hangsúlyozta, hogy a biztonsági erők 25-öt elfogtak a mexikói kábítószerkartellek 37 legkeresettebb vezetőjéből. Ezt a stratégiát az Egyesült Államok is támogatta, Washington több száz millió dollárral és katonai, titkosszolgálati együttműködéssel járult hozzá déli szomszédjának a kábítószer-maffia elleni harcához, amely becslések szerint 70 ezer halálos áldozatot követelt.

A két legkiterjedtebb szervezett bűnözői csoport Mexikóban a Joaquín Guzmán vezette Sinaloa kartell és a Los Zetas.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.