A Hamász zajos ünnepléssel nyilvánította ki gázai győzelmét. Izraelben viszont úgy vélik, ezzel csak a becsületüket mentik, miután nem sikerült semmit elérniük a rakétázásokkal, és súlyos veszteségeket szenvedtek. A hamász vezére a megszállt területek visszaszerzését ígéri, az izraeliek a Hamász-vezetők likvidálását.
Annak ellenére, hogy a Hamász vezetése éppen a győzelmet ünnepli, húsz éve nem volt ekkora csend Gázában – fogalmazott a Reuters újságírójának kérdésére egy magas rangú izraeli katonai vezető a napokban. Emlékeztetett, a novemberi izraeli-palesztin konfliktus során a zsidó államnak sikerült visszatartania a Hamászt az újabb fegyveres összecsapástól.
A nyolc napig húzódó harcokban 170 palesztin és 6 izraeli vesztette életét, mielőtt egyiptomi segítséggel alá nem írták a tűzszüneti megállapodást. A Hamász katonai szárnya – amely története során először képes volt rakétákat kilőni Tel Aviv és Jeruzsálem városára – azt állítja, hogy az izraeli szárazföldi offenzíva elmaradása felér a győzelemmel.
A Reuters hírügynökségnek nyilatkozó izraeli katonai vezető szerint ugyanakkor engedni kellett, hogy a Hamász „presztizsveszteség” nélkül kerüljön ki a harcokból, ha ezért cserébe nem okoznak több gondot izraelnek.
A becsületüket mentették
A múlt héten több ezer palesztin vonult utcára azért, hogy együtt üdvözöljék száműzetésben élő vezetőjük, Khaled Meshal első látogatását a Gázai övezetben. Meshal ekkor jelentette be a palesztinok győzelmét, majd megígérte, hogy visszaszerzik az Izrael által elfoglalt összes területet.
„A palesztinok öröme egyáltalán nem a győzelmeből fakadt, hanem abból, hogy végre előbújhattak az óvóhelyeikről” – mutatott rá a magas rangú tiszt, aki szerint „a Hamász hatalmas vereséget szenvedett, ezért igyekezett menteni a becsületét”.
A tűzszünettel egyébként a palesztinoknak lehetősége nyílt arra, hogy hozzáférjenek a Gázai övezet határánál lévő mezőgazdasági területekhez és halastavakhoz, amelyeket korábban Izrael nem engedélyezett. Ráadásul kilátásba helyezték, hogy a zsidó állam idővel enyhítené Gáza blokádját is.
Meg vannak félemlítve
Azóta egyébként elszórtan történtek csak összecsapások: az izraeli határőrök a héten két palesztint lőttek le azért, mert azok megközelítették a szögesdrótot. A katonai vezető szerint azonban ezek az esetek ritkák, és általában nem is a Hamász vagy más fegyveres erők felhívására történnek.
„Nem beszélve arról, hogy a militáns csoportok alaposan meg vannak félemlítve az izraeli hadsereg által” – hangsúlyozta az izraeli hadsereg magas rangú vezetője, majd hozzátette, hogy „ekkora csend, mint az elmúlt hónapban, húsz éve nem volt már Gázában”.
A palesztinok először 1993-ban harcoltak ki korlátozott önrendelkezést a terület felett, de a Gázai övezet 2000-ben kezdődött ellenállásának hatására Izrael öt évvel később kivonult az területről. A Hamász, amely 2007-ben vette át a földsáv kormányzását, rendszeren indít fegyveres akciókat a zsidó állam ellen.
A következő kör keményebb lesz
A Reuters újságírójának nyilatkozó katonatiszt arról nem beszélt, hogy vajon mennyi ideig tart majd ez a viszonylagos „nyugalmi” állapot, azt viszont megerősítette, hogy nagyon is számolnak a megújuló rakétatámadásokkal.
Bár november közepén egy izraeli légicsapás megölte Ahmed al-Dzsabarit, a Hamász katonai szárnyának parancsnokát, a magas rangú tiszt szerint számos középvezető túlélte a támadásokat.
A nyolc napos gázai konfliktus során izraeli vezetők azzal vádolták a palesztinokat, hogy korházakból, és más civil objektumokból löttek ki rakétákat a zsidó állam területére.
„Bár a Shifára (a gázai övezetben található kórház) a jövőben sem fogunk lőni, azt már nem ígérhetem meg, hogy ugyanolyan körültekintően fogunk célozni, ahogyan azt eddig tettük. Szeretnénk megölni a (Hamász) dandártábornokait, az összes parancsnokkal egyetemben” – fogalmazott a Reuters kérdésére a katonai vezető.
Gázai korházi jelentések szerint a harcokban elhunyt palesztin áldozatoknak legalább a fele civil volt. Izrael ezzel szemben azt állítja, hogy a halálos áldozatok kétharmada – nagyjából 120 ember – a Hamász katonai szárnyának tagja volt.
Nem maradt több rakétájuk
Az izraeli sajtóban megjelent információk szerint a légitámadások során a hadsereg megsemmisítette a Gázában lévő összes nagy hatótávolságú rakétát – azokat, amelyekkel a 75 kilométer távolságra lévő Tel-Avivot lőtték a palesztinok.
A katonai vezető a hírügynöksgének ennek kapcsán elárulta, úgy tudják, hogy ezek az iráni gyártmányú Fajr-5, illetve a Hamász által Gázában „házilag készített” Kasszám M-75 elnevezésű rakéták voltak. Utóbbiak hatótávolsága közel azonos az eredetivel, de a bennük lévő robbanófejek csak tizedannyira hatékonyak.
Megjegyezte, hogy a légicsapások elpusztítottak több tucat Kornet tankelhárítót, valamint néhány pilóta nélküli repülőgépet is. Ezek pótlása rengeteg időt vesz majd igénybe, tette hozzá a magas rangú katonai vezető, aki szerint ígéretet kaptak Egyiptomtól is, hogy az észak-afrikai ország megakadályozza a Gázába irányuló fegyvercsempészetet.
A Hamász tagadja, hogy fegyverkészletének jelentős része megsemmisült volna, és üdvözli a tényt, hogy néhány rakétájuk elérte Tel-Aviv és Jeruzsálem városát – noha ezek mind lakatlan területre estek, vagy megsemmisítette őket a Vaskupola nevű védelmi rendszer.