Parazita az agyban: erősebb, mint hitték
Az elmére ható Toxoplasma gondii élősködő az immunrendszert is irányítása alá vonja - írja a Házipatika a legújabb kutatást idézve. A parazita arra használja a sejteket, hogy körbeszállítsák az egész testben.
A Toxoplasma gondii olyan apró élősködő, amely a világ népességének körülbelül egynegyedét megfertőzi - idézte fel a Házipatika. A kórokozó fertőzött állati ürülékkel való érintkezés vagy főtlen húsok fogyasztás révén juthat az emberi szervezetbe.
Az emberi fertőzések többsége nem jár tünetekkel, bár a szakértők szerint a parazita rejtett viselkedési változásokat okozhat. A fertőzött személyek például nagyobb eséllyel követnek el öngyilkosságot, és a fertőzés az agydaganat kockázatát is megnövelheti.
Legújabb kutatásukban a svéd Karolinska Egyetem tudósai arra voltak kíváncsi, hogyan képes a parazita ilyen hatékonyan megszállni az immunrendszert, és megfertőzni az egész emberi testet. Amikor a kutatók emberi és egér dendritikus sejteket fertőztek meg az élősködővel, kiderült, hogy a sejtek hirtelen nagyobb mennyiségű gamma-amino-vajsavat (GABA), az agysejtek működéséhez létfontosságú idegi átvivőanyagot termelnek.
A GABA felelős a dendritikus sejtek közlekedéséért is: a kutatásból kiderült, hogy a nagyobb mennyiségű neurotranszmittert termelő fertőzött sejtek véletlenszerűbb irányokba kezdtek mozogni, ráadásul gyorsabban, mint a nem fertőzött dendritikus sejtek.