2012. december. 08. 17:51 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 08. 17:33 Világ

Egyiptom - Párbeszédet szorgalmaz a hadsereg

Az egyiptomi államfő és az ellenzék közötti párbeszédet tartja a belpolitikai krízis egyetlen és legjobb megoldásának a nagy hatalmú hadsereg, amely szombaton először reagált hivatalosan a november 22-én kirobbant, erőszakossá fajult alkotmányos válságra.

A szóvivője által kiadott közleményben a hadsereg a demokratikus szabályoknak és az egyenlőség elvének tiszteletben tartását sürgette, és arra figyelmeztetett, hogy a tárgyalások hiánya katasztrófához vezet, amit - mint írták - nem engedhetnek meg.

"A párbeszéd az egyetlen és a legjobb módszer, amely lehetővé teszi a kompromisszumot, valamint a nemzet és az állampolgárok érdekeinek jobb képviseletét" - áll a közleményben, amelyben a hadsereg azt is hangsúlyozta, hogy mindig "az egyiptomi nép oldalán állt, és elszánt egységének megőrzésére".

Egy, a hadsereg vezetéséhez közel álló, névtelenül nyilatkozó forrás közölte, hogy ez az állásfoglalás nem egy jövőbeni politikai beavatkozás előjele.

Hoszni Mubarak egyiptomi elnök tavalyi februári bukása után a hadsereg legfelső katonai tanácsa vette át az ország irányítását a parlamenti és elnökválasztások megtartásáig.

Mohamed Murszi - akit az iszlamista Muzulmán Testvériség jelöltjeként júniusban választották meg államfővé - november 22-én rendeleti úton szinte teljhatalmat biztosított saját kezében arra hivatkozva, hogy a régi rezsim "kiszolgálóiból" álló igazságszolgáltatás hátráltatja a demokratikus átmenetet. Az ellenzék azt követeli, hogy Murszi vonja vissza a maga számára szinte korlátlan hatalmat biztosító november 22-i rendeletét, és tegye félre az új alkotmány túlnyomó iszlamista többséggel megírt, vitatott tervezetét.

A hadsereg nem foglalt állást sem az egyik, sem a másik fél oldalán.

A Muzulmán Testvériség azonnal üdvözölte és a politikai válság lezárását segítő lépésnek minősítette, hogy a hadsereg párbeszédet szorgalmaz. Az iszlamista párt szerint az állásfoglalás "kiegyensúlyozott" volt, és a hadsereg helyesen teszi, hogy nem avatkozik bele a politikai életbe.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.