Gyászszalaggal tüntetnek az olasz kórházakban
Gyászszalaggal a karjukon dolgoztak szerdán is az olasz kórházi dolgozók, így tüntetve a Monti-kormány egészségügyi reformja ellen, mely a következő két évben 14 milliárd euróval csökkenti a költségvetési támogatást.
Az újabb reform veszélybe sodorta a közegészségügy fenntarthatóságát, nem lesznek biztosíthatók az alapvető kórházi szolgáltatások. Az ágyak számának csökkentése eddig még sohasem hozott megoldást - hangoztatták a kórházak orvosai a napilapoknak nyilatkozva.
Főorvosok és ápolók egyaránt második napja gyászszalaggal a karjukon végezték munkájukat, ilyen módon fejezve ki tiltakozásukat a január elsejétől életbe lépő újabb megszorítások ellen.
Az utóbbi öt évben, három különböző római kormány összesen hat egészségügyi reformot indított el, minden alkalommal a költségvetési támogatás csökkentésével. Januártól két év alatt további 14 milliárd eurós megszorítás várható. Ez a többi között a kórházi ágyak számának csökkentését jelenti: jövőtől ezer olaszra 3,7 ágy jut a mostani 4,2 helyett.
Az Olasz Magánkórházak Szövetsége (Aiop) felmérése szerint Itália 542 állami és 621 akkreditált magánkórházát tavaly a költségvetés több mint 61,6 millió euróval finanszírozta, ebből az állami kórházaknak 85,6 százalék jutott. Az állami kórházakban 149 ezer ágy volt, a magánkórházakban 66 ezer.
A reform felszámolja a nyolcvan kórházi ágynál kevesebbet fenntartó magánkórházakat. 250 kórházról van szó, melyek 12 ezer embernek adnak munkát és évente 300 ezer bent fekvő beteget látnak el.
Állami vagy magán kórház egyre megy, az olasz egészségügy legnehezebb időszakát éli a országos közegészségügyi rendszer 1978-as kialakítása óta - írta a Corriere della Sera napilap.
Egészségügyi kiadásaik 25 százalékát az olaszok már most is saját zsebből fizetik, míg az EU-átlag 15 százalék. 6,4 millió olasznak van magán egészségügyi biztosítása - hangoztatta a sajtónak Ignazio Marino szenátor és sebész.