200 millió a munkanélküli a világban
A válságból való kilábalás alapvető eleme a foglalkoztatás bővítése, a világban 200 millió munkanélküli van, a krízis óta számuk 27 millióval növekedett - mondta Mark Levin, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) budapesti regionális irodáján vezetője szerdán a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) konferenciáján Budapesten.
Az MGYOSZ szlovén, horvát és osztrák partnerek bevonásával az Európai Unió támogatásában "Közép-kelet-európai szociális partnerek a befogadó munkaerőpiacért" címmel valósította meg tavaly decemberben indított projektjét, amelynek záró konferenciáját tartották szerdán, Budapesten.
A tanácskozáson az ILO budapesti irodájának vezetője kiemelte, hogy felmérésük szerint 400 millió új munkahelyre lenne szükség ahhoz, hogy a következő évtizedben ne csökkenjen a foglalkoztatás.
Galgóczi Béla, az Európai Szakszervezetek Szövetsége Kutatóintézetének (ETUI) főtanácsadója az európai munkaerőpiac jellemzői között kiemelte a munkanélküliek számának rekordszintre emelkedését, illetve az országonként megmutatkozó eltérő körülményeket. Felmérésük kimutatta, hogy Európában 12 millió munkahely hiányzik a stabil munkaerőpiachoz. Szerinte Európában azért nem tud javulni a munkaerőpiaci helyzet szemben az Egyesült Államokkal, mert a válságot a megszorításokra építve félrekezelik.
Galgóczi Béla a hátrányos helyzetben lévőket befogadó munkaerőpiac megteremtéséhez fontosnak tartotta az európai szociális partnerek 2010-ben kötött keret-megállapodásának megvalósulását, amelynek alapján a tagországi javaslatokat 2013 márciusáig kell kialakítani.
A kutató felhívta a figyelmet arra, hogy foglalkoztatás megőrzése és bővítése mellett fontos szempont a munkahelyek minősége, a hosszú távú biztonságos foglalkoztatás. Magyarország esetében óriási kihívásnak tartotta a foglalkoztatási szint érzékelhető mértékű emelését, a fiatalok, az idősek, az alacsony képzettségűek foglalkoztatását. Megjegyezte: az új Munka törvénykönyve nem a szociális párbeszéd és a minőségi munkahelyek irányába hat.
Az osztrák foglalkoztatási szolgálatot képviselő Arian Faal az intézmény tevékenységét bemutatva hangsúlyozta: a kormány az ország költségvetésben biztosítja a működéshez szükséges feltételeket. A munkahelyet keresőknek információval, tanácsadással, munkahelyi támogatással segítenek problémájuk megoldásában.
Butora Károly, a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat közigazgatási tanácsadója, támogatási szakreferens elmondta, hogy Magyarországon bár a válság előtti foglalkoztatási szintet nem sikerült még elérni, fokozatosan javul a foglalkoztatási helyzet az előző évhez képest. Munkájukat bemutatva kiemelte: az álláshoz jutást szolgáltatással és támogatással egyaránt segítik. Támogatást egyaránt kaphatnak álláskeresők és foglalkoztatók, meghatározott feltételek esetén.