2012. november. 23. 11:26 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 23. 12:47 Világ

Életfogytiglant kapott a bevándorlókat mészárló svéd férfi

Életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték pénteken azt a svéd férfit, aki Malmőben bevándorlók ellen követett el fegyveres merényleteket.

Peter Mangsot még nyáron kétrendbeli emberölésben és négyrendbeli emberölési kísérletben találta bűnösnek a bíróság, de a végső ítélettel meg kellett várni a pszichiátriai vélemény elkészítését.

A most 40 éves férfi 2009-ben és 2010-ben nyilvános helyeken tucatnyi fegyveres támadást követett el, célpontjai szinte mindig színes bőrű bevándorlók voltak. Áldozatainak egyike ugyanakkor egy húszéves svéd lány volt, aki egy bevándorló autójában ült.

A bíróság a The Local című svéd hírportál szerint kivégzésszerű gyilkosságnak nevezte Mangs akcióit, és súlyosbító körülményként vette figyelembe, hogy a férfi egyáltalán nem volt tekintettel embertársaira.

A pszichiáterek szerint beszámíthatóságát semmi nem korlátozta sem a bűncselekmények elkövetésének, sem vizsgálatának idején, így a bírák ezt sem tudták enyhítő körülményként értékelni.

Az ítélet a vád győzelmének számít, mivel az ügyészek kezdettől fogva életfogytiglani börtönt kértek az ügyben. A védelem Mangs felmentését szerette volna elérni, és az elmúlt hónapokban több kísérletet tett a per újratárgyalására, illetve a bíróság tagjainak lecserélésére.  

Mangsot a rasszizmuson kívül az is motiválhatta, hogy nem tudta túltenni magát testvérének drogtúladagolás miatti halálán.

Az ítélet szerint Mangsnak összesen 1,2 millió svéd korona (180 ezer dollár) kártérítést is fizetnie kell az áldozatoknak, illetve az elhunytak családtagjainak.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.