2012. november. 22. 08:37 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 22. 08:37 Világ

Karzai: az amerikaiak engedjék szabadon a foglyokat

Az érvényes megállapodások ellenére az amerikai erők fogságában lévő több tucatnyi fogoly szabadon engedésére és átadására szólított fel szerdán az afgán elnök.

Hamid Karzai szerint ezeket a rabokat azonnal át kell adni az afgán hatóságoknak. Az államfő azt követően követelt sürgős intézkedéseket, hogy megkezdődtek a tárgyalások, amelyeken megvitatják, milyen szerepet tölt be az Egyesült Államok Afganisztánban erői 2014-es kivonását követően.

Az elnök előzőleg olyan magas rangú védelmi, rendőrségi és igazságügyi tisztviselőkkel tárgyalt, akik felkeresték a korábban amerikaiak által ellenőrzött bagrami börtönt, és véleményük szerint az Egyesült Államok megsértette a börtön átadásáról szóló megállapodást.

Karzai csütörtökig adott haladékot az amerikaiaknak arra, hogy elengedjék azokat, akik az afgán törvények szerint szabadulhatnak, illetve átadják azokat a foglyokat, akiket az amerikaiak a megállapodás aláírását követően zártak börtönbe.

Washington az általa eddig fenntartott bagrami börtönt és 3,000 feltételezett tálib fegyverest adott át az afgán hatóságoknak - fél év alatt - szeptember 10-ig, valamint az azt követő két hónapos türelmi időben. A bagrami létesítményt sokan az ott történt komoly visszaélések miatt a Kuba szigetén, a guantánamói támaszponton létesített fogolytáborhoz, illetve az Irakban lévő Abu Graib börtönhöz hasonlítják. 

Az afgán elnök szóvivője a hét elején azt mondta, hogy több mint 70 olyan rabot tartanak fogva jogtalanul az amerikai hatóságok, akiket az afgán bíróságok már tisztáztak a vádak alól.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.