Térdre borult a kormányfő konvoja előtt egy kínai nő, elzárást kapott
Közigazgatási eljárás keretében hétnapos elzárásra ítélték azt a kínai nőt, aki a délnyugat-kínai Jünnan tartomány egy településén térdre borulásával megállította Ven Csia-pao kormányfő konvoját még szeptemberben - számolt be az esetről a Cajhszin nevű kínai magazin szerdán.
A 29 éves, kétgyerekes Liang Jung-lan a "közrend megzavarása", a forgalom feltartása miatt kapott büntetést, de első napi fogva tartását követően - ezer jüan óvadék ellenében - kedden már el is engedték - tudatta a nő férje, aki nem értette, hogy miért tartott olyan sokáig az eljárás, és azt sem, hogy miért engedték el ilyen hamar a feleségét.
Azon pedig végképp csodálkozott, amikor szerdán reggel házuknál megjelent a közbiztonsági hivatal munkatársa és visszafizette az óvadékot.
Liang annak idején több mint tucatnyi társával együtt gyülekezett annál az útnál, egy útkereszteződésben, amerre a szemleúton lévő miniszterelnök konvoja elhaladt.
A sikeres akciónak köszönhetően az autók végül megállásra kényszerültek, Ven kiszállt, és néhány percig beszélt Lianggal és a környezetében lévő három másik falusi gazdálkodóval, köztük az asszony férjével. A panaszosok elsősorban kisajátított földjeikért kértek több kártérítést; az ügy több mint kétezer embert érint.
Ven állítólag azt mondta, a vezetőknek nem szabad megakadályozniuk, hogy a gazdálkodók kifejezzék a véleményüket, maga pedig ígéretet tett arra, hogy megkéri munkatársait, nézzenek utána a dolognak.
Kínában nyilvános statisztika híján megfigyelők több tízezerre teszik a különböző tömegdemonstrációk, tüntetések, tiltakozások számát, amelyekre többségben a földkisajátítások, a helyi hatalmasságok visszaélései és egyre nagyobb számban környezetszennyező, vagy annak vélt beruházások miatt kerül sor.
A kínai politikai vezetés felső szintjein rendre az emberek panaszainak meghallgatását és azok igazságos kezelését szorgalmazzák, de a végrehajtás helyi, tartományi, megyei, városi, járási, falusi szintjein minden jel szerint sok kívánnivalót hagy maga után. A kínai bürokrácia, a párt és az állami apparátus mérete és rétegződése, valamint a rá épülő rendszer nem csak a korrupció, de a hatalmi túlkapások melegágya is.