Legalább négy évig lehetnének még amerikai katonák Afganisztánban
Megkezdődtek a tárgyalások az Egyesült Államok és Afganisztán között csütörtökön Kabulban arról, hány amerikai katona marad a NATO-csapatok többségének 2014. végére tervezett távozása után.
A Kétoldalú Biztonsági Megállapodásról szóló tárgyalások hivatalos megkezdését Eklil Hakimi, Afganisztán washingtoni nagykövete és James Warlick, az Egyesült Államok afganisztáni és pakisztáni különmegbízottjának helyettese - a két küldöttség vezetője - jelentette be közös kabuli sajtóértekezletükön.
A tárgyalások az afgán-amerikai stratégiai partnerségi megállapodást követik, amelyet Hamid Karzai afgán és Barack Obama amerikai elnök május 2-án írt alá Kabulban.
Most körülbelül 100 ezer főnyi NATO-kontingens állomásozik Afganisztánban, amelyen belül több mint 60 ezer az amerikai katonák létszáma. Ha aláírják a megállapodást, biztosítják az amerikai katonai jelenlétet még legalább néhány évig Afganisztánban, amit sokan elleneznek az országon belül és a szomszédos államokban is. Irán nyíltan figyelmeztetett, hogy az állandó amerikai katonai jelenlét Afganisztánban destabilizálja a régiót.
A tárgyalások legkényesebb kérdése az, hogy az amerikai katonákat mentesítik-e az afgán törvények érvénye alól. Karzai régóta követeli, hogy az amerikai katonákra vonatkozzanak az afgán törvények, de az Egyesült Államok ragaszkodik ahhoz, hogy katonái az Afganisztánban elkövetett bűncselekményekért saját hazájukban feleljenek.
Különös aktualitást ad a dolognak a tizenhatszoros gyilkossággal vádolt amerikai őrmester, Robert Bales ügye, aki ellen az Egyesült Államokban folyik büntetőeljárás, és az amerikai ügyészek halálbüntetést akarnak kérni rá. Az afgán kormány azt szeretné, ha Balest nyilvános perben Afganisztánban ítélnék el.
A csütörtöki kezdés után a második tárgyalási fordulót decemberre irányozták elő.