Kurd politikusok is éhségsztrájkolnak a bebörtönzött aktivistákkal
Törökország kurd vezető politikusai közül szombaton hatan csatlakoztak ahhoz a több száz bebörtönzött kurd aktivistához, akik hatvan napja folytatnak éhségsztrájkot.
Osman Baydemir, a zömében kurdok lakta délkelet-törökországi Diyarbakir polgármestere közleményben jelentette be, hogy öt társával együtt, akik a török parlament tagjai, éhségsztrájkot kezdtek.
Közel 700 kurd bebörtönzött aktivista két hónapja csak cukros vizet és vitaminokat vesz magához, hogy ily módon hosszabbíthassák meg éhségsztrájkjukat, amellyel azt akarják elérni, hogy a hatóságok javítsanak az életfogytiglanra ítélt Abdullah Ocalan körülményein. Ocalan a betiltott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) elnöke, akinek 15 hónapja nem engedélyezik, hogy ügyvédjével találkozhasson.
Az aktivistáknak sikerült kikényszeríteniük egyik céljukat: a kormány bejelentette, megküldi a parlamentnek azt a törvényt, amely lehetővé teszi a kurd kisebbség számára, hogy bírósági tárgyalásukat anyanyelvükön folytassák le. Törökország fő egészségügyi szervezete figyelmeztette a hatóságokat, hogy az éhségsztrájkolók élete hatvan nap elteltével már komoly veszélyben forog.
Stefan Füle, az Európai Bizottság bővítésért felelős tagja kifejezte aggodalmát az éhségsztrájkolók sorsa felett, amikor szerdán Brüsszelben tárgyalt Ahmet Davutoglu török külügyminiszterrel.
Jóllehet Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök tíz esztendővel ezelőtti hatalomra kerülése óta javított a kurdok kulturális és nyelvhasználati jogain, de a kurd politikusok több engedményt akarnak, így lépéseket követelnek a kurd régió autonómiájának megteremtése útján.
Az ország kurd kisebbségének létszáma mintegy 15 millió, azaz a teljes lakosság egyötöde. A független kurd államért harcoló PKK az elmúlt időben az utolsó évtized legvéresebb merényleteit hajtotta végre, miközben nő a feszültség Törökország és a szomszédos Szíria között, amelyet Ankara a szeparatisták támogatásával vádol.