Kulcstárcák élén hoz változást Obama újrázása
Az újraválasztott Barack Obama elnök kormányában az elkövetkező hónapokban személycserék várhatók több kulcstárca, így a külügy-, a pénzügy-, a védelmi, az igazságügyi és a belbiztonsági minisztérium élén - írták pénteken az amerikai napilapok.
Hillary Clinton korábban többször is bejelentette, hogy nem kíván szerepet vállalni egy második Obama-kormányzatban, s noha októberben a The Wall Street Journalnek adott egyik nyilatkozatában célzott rá, hogy maradna még egy kis ideig, megfigyelők szerint nem sokkal az elnöki beiktatás, vagyis január 20. után távozik majd a posztjáról.
A legesélyesebb utódai között John Kerryt, a szenátus külügyi bizottságának elnökét és Susan Rice ENSZ-nagykövetet szokták emlegetni. Többen tippelnek Kerryre - akinek apai nagyanyja Budapesten született. Egyfelől azért, mert Rice hitelességére árnyék vetődött a bengázi amerikai konzulátus elleni terrortámadás utáni nyilatkozatai miatt, másrészt azért, mert a demokraták megerősödtek a szenátusban, s ezért meg merik kockáztatni, hogy Kerry felszabaduló szenátori posztját Massachusettsben esetleg az a republikánus Scott Brown hódítsa el, akinek a 2009-ben ugyanott sikerült megszereznie az elhunyt Edward Kennedy szenátori székét, de a keddi választáson alul maradt Elizabeth Warrennel szemben.
A konzervatív The Washington Times megpendítette, hogy az elnök részéről szép gesztus lehetne, ha a kétpárti együttműködésre való törekvés jegyében a távozó, a republikánus előválasztáson vereséget szenvedett Richard Lugar szenátornak, a külügyek nagy öregjének ajánlaná fel a diplomáciai tárcát. Az Obama-kormánynak Robert Gates védelmi miniszter távozása után már csak egyetlen republikánus tagja maradt, Ray LaHood közlekedési miniszter személyében, aki valószínűleg megmarad posztján.
Várhatóan ugyancsak távozik Timothy Geithner pénzügyminiszter, akinek bársonyszékét a különböző találgatások szerint Jack Lew, a Fehér Ház kabinetfőnöke, esetleg Lew egyik elődje, Erskine Bowles vagy Suzanne Nora Johnson, a Goldman Sachs volt alelnöke örökölheti.
Leon Panetta védelmi miniszter távozása az amerikai költségvetést fenyegető "pénzügyi sziklaszirt"-válság megoldása utáni időre, talán tavaszra várható. A "sziklaszirt" elnevezés arra utal, hogy a kongresszus és a Fehér Ház tavalyi adósságlimit-vitáját lezáró kompromisszum részeként kidolgozott kiigazító csomag maradéktalan érvényesítése - vagyis a költségvetési tételek egyenlő arányban történő megnyirbálása - esetén az amerikai gazdaság "a szakadék széléről" ismét recesszióba zuhanhat.
Sajtóértesülések szerint az egyik lehetséges utód a Pentagon élén Panetta helyettese, a kiváló pénzügyi szakemberként ismert Ashton Carter lehetne, egy másik pedig Michele Flournoy volt védelmi államtitkár, aki politikai szempontból közelebb áll az elnökhöz.
Eric Holder igazságügyi miniszter még nem döntött véglegesen a távozásról, de a médiában szárnyra kapott információk szerint a nyár beálltáig, de legkésőbb 2014-ben menni fog. Holder republikánus támadások célpontjává vált a balul elsült Fast and Furious fedőnevű akció miatt, amikor titkosszolgálati eszközökkel azt próbálták meg lekövetni, hogy az Egyesült Államokból hogyan jutnak el a fegyverek a mexikói drogkartellekhez, de a harceszközöknek nyoma veszett.
Holder posztjának első számú várományosa az amerikai lapok szerint Janet Napolitano jelenlegi belbiztonsági miniszter lehet.