2012. november. 02. 17:38 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 02. 17:38 Világ

Az elnök telefonjáig ér a szerbiai lehallgatási botrány

A politika legfelsőbb köreit, sőt, magát a köztársasági elnököt is érinti a szerb lehallgatási botrány: a rendőrség magas rangú politikusok relefonját hallgatta le, bár állítólag nem tudták, kié a szám. A botrányt kirobbantó kormányfő-helyettes gyanúja szerint üzleti körök rendelték meg a lehallgatásokat korrupt rendőröktől.

Állítólag Tomislav Nikolic államfőt is érinti az a telefon-lehallgatási botrány, amely csütörtök este robbant ki Szerbiában. Aleksandar Vucic miniszterelnök-helyettes ekkor jelentette be, hogy őt és az elnököt is lehallgatja a rendőrség. Az ügyben a miniszterelnök is magyarázkodni kényszerült. Ivica Dacic kormányfő és belügyminiszter pénteken tagadta, hogy bármi köze  lenne a lehallgatásokhoz. "Nekem ehhez, mint belügyminiszternek biztosan semmi közöm nincs" - hangsúlyozta Dacic. A "megengedhetetlen" ügy - mint fogalmazott - a rendőrség "homályos" ellenőrzési rendszerére vezethető vissza.

A kormányfő bejelentette, hogy személyi változások lesznek a tárcánál: "bárki, akinek köze van hozzá (a lehallgatásokhoz), nem maradhat helyén" - hangsúlyozta Dacic. A miniszterelnök szerint Vucic telefonbeszélgetéseinek a lehallgatását a bűnügyi rendőrség rendelte el, amely azonban nem tudta, hogy a lehallgatott telefonszám a kormányfő-helyettesé. A szerb média szerint Vucic azt gyanítja, a lehallgatás mögött olyan üzletemberek állnak, akik jó kapcsolatokat ápolnak a rendőrséggel. A helyettes kormányfő a szervezett bűnözés elleni küzdelemért is felelős. Szerbiában jelenleg is folynak a nyomozások az elmúlt 12 év vitatott privatizációi ügyében.

A belgrádi parlament biztonsági szolgálatokat ellenőrző bizottságának elnöke, Jadranka Joksimovic pénteken közölte, hogy a testület felveti majd a szolgálatok által végzett titkos adatgyűjtésekre vonatkozó intézkedési és eljárási rend törvényességének kérdését. Joksimovic megígérte, hogy a közvéleményt rendszeresen tájékoztatják a bizottság tevékenységéről, hogy Szerbiában "ne fordulhasson elő a mai helyzet - az állami vezetők telefonjának teljességgel engedélyezetlen  és törvénytelen lehallgatása" - idézte a politikust a Tanjug szerb hírügynökség.

A belügyminisztérium, a titkosszolgálat és a hadsereg által törvényesen rendszeresített antennák mellett mintegy 300 jogtalanul felállított lehallgató antenna is működik Szerbiában - írta a Politika című lap pénteki számában. A 13 radarközpontban lévő hivatalos antennák a belügyminisztérium fennhatósága alá tartoznak, de az illetékes részlegvezetőnek - írja a Politika - nincs arról információja, hogy a központok területén illegálisan felállított antennák is lennének.

Hirdetés