2012. október. 27. 21:18 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 27. 21:32 Világ

Megnyitják a nagyközönség előtt a francia államfői palota kertjét

Eddig évente csak egyszer sétálhattak egyszerű emberek az Elysée-parkban. Október 28-tól azonban havi egy vasárnap kitárják a kapukat. Talán Hollande államfő is megjelenik a tömegben.

Október 28-tól havonta egy vasárnapon megnyitják a nagyközönség előtt Franciaország legelőkelőbb parkját, amely a francia államfő rezidenciáját, az Elysée-palotát övezi.

Eddig csak évente egyszer volt elérhető a 7000 négyzetméteres elnöki zöldtér a publikum számára, nevezetesen az örökségvédelem napján, minden év szeptemberében. 2010-ig a július 14-i nemzeti ünnepen itt rendezték meg az elnöki kerti partit is a meghívottak számára - ám Nicolas Sarkozy elnöksége alatt véget vetettek a költséges gyakorlatnak, bizonyítandó, hogy az állam is takarékoskodik.

A tavasszal megválasztott francia elnök újításáról hírt adó Le Figaro megjegyzi, hogy bár nem lehet tudni, maga Francois Hollande feltűnik-e vasárnap délután a zöld gyepen az alkalmi látogatók között, érdemes élni az alkalommal, sohasem lehet tudni.

A "látogatási idő" ezeken a hó végi vasárnapokon 12 órától 17 óráig tart, áprilistól szeptemberig pedig 13 órától 19 óráig. Az érdeklődők az Avenue Gabrielen lévő, 1900-ban Émil Loubet köztársasági elnök által  létesíttetett díszes rácsnál léphetnek be a parkba. Innen szép kilátás tárul a látogató elé, a szökőkút, a gyepszőnyeg és a fák mögött bújik meg az Elysée-palota, a lombok mögött jól látni az államfő dolgozószobájának három ablakát is.

A közepes méretű -  másfél hektáros - park elsősorban előkelő címe révén nevezetes. Először Evreux hercegének nyújtott felüdülést, ő 1722-ben építtette a jelenlegi palota elődjét - a hercegre ma csak a parkban található három, több mint kétszáz éves platán emlékeztet.

A birtok az idők során többször is gazdát cserélt, volt benne francia és angol-kínai stílusú park, a francia forradalom idején báli mulatságok színhelyéül szolgált. A kertészek hol tavat létesítettek benne híddal, hol széles központi utat.

Francois Mitterrand elnöksége idején (1981-1995) teljesen átrendezték az Elysée zöldterületét. Ma a nagy, ívelt körvonalú gyepszőnyeget két kavicsos út szegélyezi. Egy kerek medence és Louis Benech tájkertész virágágyásainak színfoltjai biztosítják a változatosságot. Jean Carton Ikerlányok nevű szoborkompozíciója a fák közelében köszönti a vendégeket, ezen kívül mindössze egy kis állatszobor bújik meg a parkban, amelyben ciprusok, gesztenyefák, szomorúfűzek, hársak, szikomorfák váltogatják egymást. A vasárnapi látogatók egy termékeny fügefa földre hullott termését is láthatják - a fát egy madár "szállította" az államfő rezidenciájára, kiejtvén csőréből a magot.

Yannick Cadet, az Elysée-palota főkertésze elmondta a lapnak, hogy kilencen dolgoznak a kertben, kizárólag biotrágyát használnak és csak természetes módszereket alkalmaznak. A fűnyírásra akkor kerítenek sort, amikor az államfő nincs a palotában. Arra törekszenek, hogy a park megőrizze elegáns, ugyanakkor sűrű növényzetét - remélik, hogy az alkalmi látogatók is vigyáznak majd az államfő kertjére.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.