Németországban az 56-os forradalom évfordulója alkalmából tartott keddi budapesti tömeggyűlésekről közölt beszámolót számos újság. Bajnairól és a Békemenetről a francia és az amerikai sajtó is írt.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung A kettéosztott Magyarország címmel közölt beszámolót, amelyben Stephan Löwenstein kifejtette: a tömeggyűlések az ország "mély megosztottságát" mutatták. A Békementtel kapcsolatban felvetette: kinek a költségére szállítottak busszal résztvevőket vidékről a fővárosba? A Milla tüntetéséről megjegyezte: az ellenzéki táborban mostanáig hiányzott egy szereplő, aki Orbán Viktor kihívója lehet. Ez a helyzet változhat, mert megjelent Bajnai Gordon.
"Még mindig tömegeket tud az utcára vinni"
A Berliner Zeitung baloldali lap A megosztott nemzet címmel közölt beszámolót. Frank Herold az írása alcímében kiemelte: a magyar ellenzék "talált egy anti-Orbánt". A Békemenetről megjegyezte: a jobboldali konzervatív kormányzat "messze nem annyira népszerű", mint amikor két és fél éve hatalomra került, de még mindig "tömegeket tud vinni az utcára".
A Der Spiegel internetes kiadásában A magyar ellenzék szövetségbe tömörül Orbán ellen címmel közölt beszámolót. Kiemelték: az Együtt 2014-et az egyesült ellenzék platformjának szánják, létrehozására pedig azért volt szükség, mert csak a közös fellépés lehetőségét kínálják a választási törvények. Az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltje valószínűleg Bajnai Gordon lesz.
A Die Zeit című liberális hetilap Tízezrek tüntettek Orbán elnök ellen címmel közölt beszámolót az internetes kiadásában. Az Együtt 2014-ről úgy vélték, hogy a megosztott, vitázó ellenzék jövőbeni "választási platformjának magva lehet". A Békemenettel kapcsolatban kiemelték, hogy "szerte az országból hoztak buszokkal résztvevőket" a fővárosi megmozdulásra.
"Mint egy messiás"
A Die Presse konzervatív osztrák lap szerint a baloldal mint egy "messiást" "varázsolta elő" Bajnait. Peter Bognar tudósító szerint Bajnai Gordon a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök Demokratikus Koalíciójával való együttműködésbe is belemehet, keddi fellépésével azonban nem utolsósorban egy lehetséges, pártokon átívelő baloldali szövetség kormányfőjelöltjeként jöhet szóba. Nem Bajnai és követői voltak az egyetlenek, akik az utcára vonultak 1956-ra emlékezve, sok ezren vettek részt a "Békemeneten" is, amit Orbán szervezett - fogalmazott a lap.
A Der Standard szerint az ellenzék reményei Bajnaira összpontosulnak, akinek a Milla rendezvényén mondott beszéde "tüzesebbre sikerült, mint azt sokan várták". "Egyfajta Obama 2008-érzés van a levegőben" - fogalmazott Gregor Mayer cikkíró, aki szerint Bajnai lehet az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje, de vannak bizonytalansági tényezők is. A lap beszámolt a Békemenetről is, amelyet úgy említett, hogy a miniszterelnökhöz közel álló Széles Gábor mágnás és lapkiadó szervezte a kormányfőnek.
A svájci Neue Zürcher Zeitung is kiemelte Bajnai Gordon politikai visszatérését. Bajnai "szabályos választási kampánybeszédet" tartott - írta Kathrin Lauer.
Orbán utcára viszi Magyarországot címmel számolt be a Libération című baloldali francia lap arról, hogy tízezrek tüntettek a "nacionalista és konzervatív" miniszterelnök mellett vagy ellen. A lap szerint "az üzletemberek által finanszírozott kormánypárti Békemeneten" 150 ezren vettek részt, a baloldali ellenzéki tüntetésen pedig 100 ezren hallgatták Bajnai Gordont.
"A nap Bajnairól szólt"
A konzervatív Le Figaro szerint a megemlékezéseket a kormány és az ellenzék is utcai erődemonstrációra használta. Stéphane Kovacs tudósító úgy vélte, hogy a nap alapvetően Bajnai politikai visszatéréséről szólt, akit "Orbán komoly riválisának" tartanak.
Orbán Viktor és Bajnai Gordon beszédéről írt a The Wall Street Journal amerikai lap európai kiadásának internetes változata. A lap szerint a miniszterelnök ismét bírálóan szólt az EU-ról. "Eközben Bajnai együttműködést sürgetett azon politikai és civil csoportok között, amelyek elégedetlenek Orbán kormányával" - írta a lap, megjegyezve, hogy a kormányoldal, bár csökken az elfogadottsági aránya, még mindig vezet a közvélemény-kutatásokban. "Bajnait politikai elemzők széles köre úgy tekinti, mint Orbán konzervatív kormányának egyetlen olyan kihívóját, aki képes egyesíteni Magyarország széttöredezett politikai ellenzékét" - írta a WSJ.
Az idei év "legvártabb megnyilatkozásának" értékeli Bajnai Gordon beszédét a Sme pozsonyi liberális napilap a budapesti megemlékezésekről beszámoló szerdai írásában. "Két és fél évvel a parlamenti választások előtt kezdetét vette a választási kampány Magyarországon" - írja a budapesti megemlékezések kapcsán megjelentetett egészoldalas cikkében a pozsonyi Pravda független napilap, amely szerint "az elégedetlen tömegből felbukkanó népszerű exkormányfő, Bajnai Gordon" személyében Orbán Viktor miniszterelnök "erős ellenfélre" lelt.