2012. október. 02. 11:41 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 02. 11:27 Világ

Amnesty: az egyiptomi rendőrség semmit se változott Mubarak óta

Egyiptomban ugyanúgy megsértik az emberi jogokat, mint Hoszni Mubarak megbuktatott elnök idején - állítja az Amnesty International (AI) kedden Kairóban nyilvánosságra hozott jelentésében.

Aki ma a biztonsági erők kezébe kerül, azt még mindig szexuális erőszak és elektrosokk fenyegeti - összegzi az egyiptomi állapotokat a nemzetközi emberi jogi szervezet a rendőri és katonai erőszakról készített beszámolójában. Mohamed Murszi államfő és az új kormány semmit nem tett a tüntetők és őrizetbe vettek ellen széleskörűen elterjedt erőszak megakadályozása érdekében - állapítja meg a jelentés.

Az AI olyan konkrét eseteket sorol fel, amikor a tüntetőket elektrosokkal kínozták és szexuálisan megalázták őket. A rendőrök és a katonák gyakran "aránytalan erőszakkal" válaszoltak a tiltakozásokra, több tucat tüntető halálát okozva.

A szervezet szerint ma sem kell szigorú büntetésre számítaniuk azoknak a rendőröknek vagy katonáknak, akik tetszés szerint támadnak rá polgári személyekre, vagy kínozzák meg őket. Idéz egy 19 éves fiatalt, aki arra utalt: egy egész nemzedék csalódott, amelyik azt remélte, hogy Mubarak bukását egy új, jobb világ követi majd. Mohamed Murszi elnök megígérte ugyan a rendőrségi apparátus reformját, ám ebből még semmi nem valósult meg - zárja jelentését az AI.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?