Népszavazás jöhet Katalónia önrendelkezéséről
Katalónia regionális parlamentje megszavazta csütörtökön, hogy tartsanak népszavazást a tartomány önrendelkezéséről, de az időpontját nem tűzte ki. Az előterjesztésről 131 képviselő szavazott, és közülük 84-en támogatták, hogy a katalánoknak legyen joguk "szabadon és demokratikusan dönteni a jövőjükről".
Artur Mas, az északkelet-spanyolországi tartomány konzervatív nacionalista kormányfője előző nap azt mondta, hogy a november 25-ei előre hozott választás után akkor is meg akarja tartani a referendumot, ha a központi kormány ebbe nem egyezik bele.
Soraya Sáenz de Santamaría spanyol miniszterelnök-helyettes percekkel a parlamenti szavazás előtt kijelentette, hogy a referendum alkotmányellenes, és a bíróság le fogja állítani. "A népszavazás az összes spanyolt érinti, ezért országosnak kellene lennie" - érvelt. Nyomatékul kijelentette, hogy nem csak jogi eszközök állnak a kormány rendelkezésére, és "ez a kormány kész használni ezeket".
Az önrendelkezés kérdése azért éleződött ki az utóbbi időben, mert Madrid elutasította Barcelona kérését, hogy saját adóhivatala lehessen. A spanyol nemzeti jövedelem ötödét megtermelő katalánok arra panaszkodnak, hogy évente 16 milliárd euróval többet fizetnek be a költségvetésbe, mint amennyit visszautalnak számukra.
Artur Mas azt állítja: nem törekszik arra, hogy Katalónia teljes egészében szakítson Spanyolországgal. Ellenzéke szerint az önrendelkezés kérdésének felvetésével a gazdasági gondokról igyekszik elterelni a figyelmet.