2012. szeptember. 26. 15:57 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 26. 16:47 Világ

Titkolják az Orbánékkal folytatott levelezést Új-Zélandon

Nem teljesíti Új-Zélandon a kormány az ellenzéki Munkáspártnak azt a kérését, hogy hozzák nyilvánosságra a levelezést, amelyet John Key kabinetje a magyar kormánnyal folytatott, miután a miniszterelnök megkérdőjelezte az Afganisztánban szolgáló magyar katonák bátorságát – írta szerdán a New Zealand Herald című aucklandi napilap.

Key még augusztus elején – új-zélandi katonák halálát követően – azért bírálta az Afganisztánban szolgáló magyar katonákat, mert azok nem járőröznek éjszakánként.

Azt állította, hogy emiatt az elmúlt években jelentősen nőtt a tálib fegyveresek aktivitása az új-zélandiak által ellenőrzött területen. "A magyarok nem mennek ki éjszaka – lehet, hogy Budapesten igen, de Afganisztánban nem" – fogalmazott Key.

A Munkáspárt akkor – Phil Goff szóvivő révén – bocsánatkérésre szólította fel a kormányfőt, hangot adva annak a véleményének is, hogy Key nyilatkozata haragot és ellenszenvet váltott ki Új-Zélanddal szemben, és aláásta az ország kapcsolatait szövetségeseivel.

Goff később az új-zélandi törvények adta lehetőségekkel élve hivatalosan kérte Murray McCully külügyminisztertől a témáról ezt követően a két kormány között lezajlott levelezés egy példányát, valamint a miniszterelnök nyilatkozatának értelmezését.

A szerdai közlés szerint azonban a minisztérium megtagadta a kérést, arra hivatkozva, hogy az "hátrányosan befolyásolhatná Új-Zéland nemzetközi kapcsolatait", nyilvánosan ismertetendő miniszteri kommentár pedig nem létezik.

Key kormányfő mindeddig nem kért bocsánatot sem nyilatkozatáért – jegyezte meg a lap. Idézte Szentirmay Klára wellingtoni tiszteletbeli főkonzul véleményét is, miszerint az új-zélandi  miniszterelnöki kommentárok "nem tükrözik az Új-Zéland és a magyar csapatok közötti jó munkakapcsolatot".

A munkáspárti szóvivő a New Zealand Herald szerint ironikusnak nevezte, hogy a kérést éppen a nemzetközi kapcsolatokat illető kockázat miatt utasították vissza. Úgy ítélte meg, hogy éppen a miniszterelnök hosszú távon is emlékezetes, "becsmérlő megjegyzései" ártanak súlyosan az ország kapcsolatainak, és "nem segítenek" Új-Zélandnak abban sem, hogy 2014-ben bekerülhessen az ENSZ Biztonsági Tanácsába.

Hirdetés