A Harvardon még kétkednek a Jézus feleségéről szóló elmélettel kapcsolatban
A Harvard Egyetem egyelőre nem közli azt a tanulmányt, amelyben azt állítják, hogy egy negyedik századi papirusztöredék az első ismert utalást tartalmazza Jézus állítólagos feleségére. A tanulmányt Karen King, az egyetem professzora mutatta be egy nemzetközi konferencián Rómában, ahol élénk vitát váltott ki.
A Harvard Theological Review szerkesztője hétvégén közölte, hogy a papirusztöredék további tanulmányozását várják, egyebek mellett a pontos tudományos kormeghatározást valamint a kopt papiruszok és nyelv szakembereinek jelentéseit a dokumentumról.
A 3,8 centiméterszer 7,6 centiméteres sárgásbarna töredék egy magát megnevezni nem kívánó magángyűjtőé. A tulajdonos 2011 decemberében mutatta meg Karen Kingnek, a korai kereszténység szakértőjének, aki több kutatóval történő konzultáció után ismertette a szöveget a római konferencián.
A kopt nyelven íródott szöveg nagy valószínűséggel egy 2. századi görög textus fordítása, egy dialógus töredéke, amelyben Jézus feleségeként utal egy nőre, Máriára. Semmit sem lehet tudni az ókori dokumentum felfedezésének körülményeiről, az azonban biztosra vehető, hogy Egyiptomból származik.
A konferencián a szakemberek többsége megkérdőjelezte a dokumentum hitelességét. King ugyanakkor közölte: két szakember is úgy véli, hogy az írás minden bizonnyal valódi.