A sok találgatás után előállt a kínai alelnök
Az egészségi állapotáról és a kínai hatalomátadás menetének stabilitásáról szóló hosszas találgatások után szombaton újra nyilvánosság elé lépett a kínai alelnök, Hszi Csin-ping (Xi Jinping).
A politikus a pekingi Kínai Agrártudományi Egyetemen jelent meg, két héttel azután, hogy teljesen eltűnt. Az alelnök szombaton a tudomány napja alkalmából lépett nyilvánosság elé - jelentette a Hszinhua állami hírügynökség.
A hivatalos forrás nem tért ki arra, hogy az 59 éves Hszi Csin-pinget miért nem lehetett látni szeptember 1-je óta. Az azóta eltelt időben a politikusnak találkoznia kellett volna többek közt Hillary Clinton amerikai külügyminiszterrel, a szingapúri kormányfővel és Helle Thorning-Schmidt dán miniszterelnökkel, de az alelnök összes találkozóját lemondták, és a kormányzat nem adott magyarázatot. A szombaton a róla közzétett fotókon úgy tűnt, hogy Hszi Csin-ping jó egészségnek örvend.
Az elnökhelyettes a tervek szerint az év végén veszi át a Kínai Kommunista Párt vezetését, jövő év elején pedig az elnöki tisztséget. Hivatalba lépése sokak szerint azt jelzi, hogy vezetők egy új generációja kerül lassacskán hatalomra.
A Hszi eltűnését illetően felröppent okok közt egy testmozgás közben szerzett hátsérülés és egy komolyabb, de nem súlyos betegség is szerepelt. Az egyik, "bennfentes híreket megszellőztető" portál szerint az alelnök még a múlt héten közlekedési balesetet szenvedett, amely akár politikai merénylet is lehetett. Egy több százmillió felhasználót jegyző mikroblogokon rövid idő alatt Hszi lett a legtöbbet vitatott téma, és a nyugati újságok is sorra tették fel a kérdést: hol van Hszi Csin-ping?
A helyzet rámutatott arra, hogy milyen keveset tudnak a kínaiak az országot irányító legfelsőbb vezetők magánéletéről, így egészségi állapotukról is. A vezetés tagjai nagyon ritkán válaszolnak közvetlenül kérdésekre, Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök például csupán évente egyszer tart sajtótájékoztatót.