Egy kínai cég szerint rémálom beruházni Észak-Koreában
Nyilvános üzengetésbe torkollt egy kínai bányaipari vállalat és észak-koreai partnereinek üzleti konfliktusa. A kínai beruházó szerdán arra figyelmeztetett, hogy Pekingnek nem kellene vállalatait észak-koreai beruházásokra ösztönöznie, saját tapasztalatát pedig "rémálomnak" nevezte.
Az Észak-Koreával határos Liaoning tartományi vállalat 75 százalékos - 36 millió euró értékű - részesedéssel alapított egy évi 10 millió tonnás teljesítménnyel tervezett vasércfeldolgozót. Vu Hszi-seng, a Hszijang csoport vezérigazgató-helyettese a Reuters brit hírügynökségnek azt mondta: cégét becsapták, a koreai partnerek a szerződést megszegve folyamatosan növelték a földbérlet, az energia- és vízszolgáltatás, valamint a munkabér költségeit. Állítása szerint mindez azzal a kifejezett céllal történt, hogy őket eltávolítsák.
"Nem csak rólunk van szó, minden olyan vállalatról, amely Észak-Koreában beruház" - hangoztatta Vu, aki szerint a szomszédos ország nem rendelkezik a külföldi beruházásokhoz szükséges feltételekkel.
Az észak-koreai KCNA hírügynökség éles hangú válaszban bírálta a kínai vállalatot, amely szerintük megsértette a szerződést, mivel ígérete ellenére a négy éve aláírt szerződésben vállalt összegnek csak a felét fordította a beruházásra. A "támadást" "az ellenséges erők" akciójának nevezte. A kínai cég a pénz visszatartását a koreaiak kiszorító politikájával magyarázta.
Állítólag Észak-Korea már beleegyezett 30 millió euró kártérítés megfizetésébe, de a szerződés aláírása után száz nappal sem fizettek. Ehelyett a koreaiak újabb tárgyalásokat kezdeményeztek, amit a Hszijang elhárított.
A kínai kereskedelmi tárca augusztus közepén, amikor Csang Szung Taek észak-koreai politikus, az ország új vezetőjének gazdasági reformokat szorgalmazó nagybátyja Kínában járt, megállapodott abban, hogy együttműködik Phenjannal három észak-koreai gazdasági övezet létrehozásában. A kínai miniszterhelyettes Csen Csien akkor a központi pártlapban a kínai vállalatok észak-koreai befektetéseinek ösztönzését szorgalmazta.
Vu ezzel kapcsolatban megjegyezte: szerinte elhibázott szándékról van szó, és nem ők az egyetlen kínai vállalat, amely már pórul járt Észak-Koreában. Mint mondta: a jelek szerint a kínai kormány tehetetlen, vonakodik közbelépni vállalatai érdekében.