Szíria: pokolgépes robbantás Damaszkuszban, sok halott
Tizenöt ember életét oltotta ki szombat este egy gépkocsiba rejtett pokolgép Damaszkusz egyik erőszak sújtotta peremkerületében. Az ENSZ és az Arab Liga új szíriai különmegbízottja szerint elfogadhatatlan lenne, és a diplomáciai erőfeszítések kudarcát jelentené egy külső katonai beavatkozás Szíriában.
A SANA hivatalos hírügynökség közlése szerint a pokolgép a Muaz Bin Dzsabal mecset közelében robbant fel a jobbára palesztin menekültek lakta külvárosi negyedben. A robbanás nagy erejére utal, hogy a detonáció cafatokra tépte az áldozatok holttestét, és károkat okozott a környékbeli épületekben is.
Előzőleg, szombaton, további két pokolgépes támadás történt Szíriában. Damaszkuszban egy katonatiszt gépkocsija mellett robbant fel a pokolgép. A tiszt meghalt, és többen megsebesültek. Az ország kelleti, Deir-ez-Zór tartományában egy ember meghalt, és két gyerek megsebesült, amikor működésbe lépett egy gépkocsiba rejtett pokolgép.
Lahdar Brahimi, az ENSZ és az Arab Liga új szíriai különmegbízottja szerint elfogadhatatlan lenne, és a diplomáciai erőfeszítések kudarcát jelentené egy külső katonai beavatkozás Szíriában."Számomra ilyen változat nem létezik, és, őszintén szólva, nem is fog létezni sem holnap, sem holnapután" - mondta a 78 éves algériai diplomata az al-Arabíja arab hírtelevíziónak nyilatkozva szombaton, küldetésének első napján.
Brahimi szerint a politikai folyamat kezdeményezésében a damaszkuszi kormányra hárul a főszerep, és jelen pillanatban nincs szükség arra, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa újabb határozatokat fogadjon el Szíriáról."A legfontosabb jelenleg a vérontás leállítása, és nagy felelősség hárul a szíriai kormányra, amely mindenkinél jobban tisztában van a kialakult helyzettel és a saját népe szenvedésével" - mondta Brahimi.
Az algériai diplomata Kofi Annan volt ENSZ-főtitkárt váltotta fel a poszton. Annan augusztus elején mondott le arra hivatkozva, hogy feladatának ellátásához nem kapta meg a nagyhatalmak támogatását, ami nélkül nem lehet véget vetni a közel-keleti országban több mint 17 hónapja dúló erőszakcselekményeknek.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívül megosztott a szíriai konfliktus kérdésében. Kína és Oroszország eddig három ízben akadályozta meg, hogy a testület büntetőintézkedéseket hozzon a népfelkelést fegyveres erőszakkal elfojtani próbáló Bassár el-Aszad elnök rendszere ellen.