2012. szeptember. 02. 19:33 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 02. 18:59 Világ

Egy rabbi bántalmazása ellen tüntettek Berlinben

Demonstrációkkal és szolidaritási akciók sorával tiltakoztak a hét végén Berlinben egy rabbi bántalmazása ellen.

A német főváros több vezető politikusa, köztük Klaus Wowereit főpolgármester kipát, hagyományos zsidó fejfedőt viselve jelent meg nyilvános eseményeken a hét végén. Wowereit egy szombati rendezvényt megnyitó beszédében hangsúlyozta: mindent meg kell tenni azért, hogy Berlinben szabadon hordhasson mindenki kipát, vagy éppen turbánt.

Ugyancsak szombaton egy kerületi polgármester kezdeményezésére több mint százan tüntettek kapedliben, a BZ című berlini napilap pedig a bántalmazott rabbi iránti szolidaritás jeleként a zsidó fejfedőt viselő német hírességek fényképét közölte a címlapján.

Vasárnap nagyjából ezren vettek részt egy demonstráción, amelyen felszólalt az áldozat, Daniel Alter is. A rabbi kiemelte: "a járomcsontomat eltörték, de töretlenül dolgozom tovább a vallások közötti párbeszédért". Daniel Altert kedden támadták meg a nyílt utcán, hatéves lánya szeme láttára. A négy támadó azért kötött bele az 53 éves rabbiba, mert kipát viselt. A rendőrség szerint az elkövetők feltehetően arab származású fiatalok voltak.

A támadást zsidó és muzulmán szervezetek egyaránt elítélték. Dieter Graumann, a németországi zsidók központi tanácsa (ZJD) - a németországi zsidó közösségeket összefogó szervezet - elnöke például egy hét végi nyilatkozatában hangsúlyozta: "nem engedjük, hogy zsidóságunkat csak zárt falak között élhessük meg, nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni". Ugyanakkor Gideon Joffe, a berlini zsidó közösség vezetője azt mondta, a történtek után nem tanácsolja, hogy bárki is kipában sétáljon azon a környéken, ahol megtámadták a rabbit.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.