2012. augusztus. 31. 14:44 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 31. 15:16 Világ

Azeri gyilkos kiadása: elégedettek a magyarokkal Bakuban

Az azerbajdzsáni külügyminisztérium nagyra értékeli a magyar oldal együttműködését Ramil Safarov átadásával kapcsolatban - közölte az azeri Trend című lap a bakui külügy szóvivőjére hivatkozva. Egy nemzetközi jogász szerint Budapest jogszerűen járt el a kiadásnál, de arról, hogy a férfit otthon azonnal szabadlábra helyezték, azt mondta, "lehetett számítani rá, hogy ez lesz a dologból".

"Azerbajdzsán már egy ideje ennek elérésén dolgozott, és nagyra értékeljük Magyarország együttműködését az ügyben" - közölte a Trend című lap szerint Elman Abdullajev, a bakui külügyminisztérium szóvivője.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) pénteken jelentette be, hogy Magyarország átadta Azerbajdzsánnak Safarovot, aki egy örmény állampolgár 2004-es meggyilkolásáért kapott életfogytiglani büntetést itthon. A férfit pénteken már el is szállították Azerbajdzsánba.

Bár a KIM szerint az azeri hatóságok azt közölték, folytatják az ítélet végrehajtását, az APA hírügynökség szerint Safarov máris kegyelmet kapott és szabadon engedték. Korábban több örmény civil szervezet is azt kérte, a magyar hatóságok ne adják ki a férfit.

Safarov 2004 februárjában egy hipermarketből beszerzett baltával megölte örmény hallgatótársát Budapesten, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Hungária körúti kollégiumában. Állítólag azért végzett Gurgen Margaryannal, mert korábban provokálta őt, és meggyalázta nemzeti jelképeit. Safarovot 2007-ben életfogytig tartó börtönre ítélte a magyar bíróság, legkorábban harminc év múlva szabadulhatott volna itthon.

Az azeri baltás gyilkos kiadatásánál Magyarország nem követett el nemzetközi jogsértést, a vonatkozó európai egyezmény szabályainak megfelelően, jogszerűen járt el - mondta Lattmann Tamás nemzetközi jogász pénteken.

Budapest az 1957-es strasbourgi európai kiadatási egyezmény és az elítéltek átszállításáról szóló 1983-as strasbourgi európai egyezmény alapján mérlegelhette az elítélt férfi kiadatását. Az egyezményben szereplő feltételek pedig teljesültek - tette hozzá a nemzetközi jogász. A kiadatási egyezmény tartalmazza az aláíró tagállamoknak azt a jogát is, hogy az elítélt amnesztiában részesülhet, az azeri elnök élt a kegyelemgyakorlás jogával.

Lattmann Tamás személyes véleménye szerint azonban "lehetett tudni, lehetett számítani rá, hogy ez lesz a dologból". Úgy fogalmazott: "ez várható volt, tekintettel arra, amilyen politikai vihart kavart az ügy Azerbajdzsánban a bűncselekmény elkövetésekor".

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.