Aggódnak a szakmai szervezetek, bántalmazzák Kínában a tudósítókat
Kínában működő külföldi sajtószervek tudósítóit tömörítő három szakmai szervezet közleményben fejezte ki aggodalmát az olyan esetek miatt, amelyekben - mint fogalmaznak - e távol-keleti országban fenyegettek, zaklattak, sőt, olykor bántalmaztak is külföldi tudósítókat - jelentette kedden az AFP.
A francia hírügynökség szerint a Kínában dolgozó külföldi tudósítók klubja, valamint a sanghaji és a hongkongi külföldi tudósítók klubja közleményében számos példát említ effajta incidensekre, amelyek szerintük csorbítják a tájékoztatás szabadságát.
A három szervezet emlékeztet például arra, hogy júliusban a rendőrség bántalmazta az Aszahi Simbun című japán napilap riporterét, aki Nantung városából akart tudósítani egy tüntetésről. Példának hozták fel azt az esetet is, amikor az ARD állami televízió-csatorna munkatársát - aki Honan tartomány egyik vegyipari üzeme környékén készített riportot - többen megtámadták. A riportert kémkedéssel vádolták, és kilenc órára őrizetbe vették - állapítják meg a külföldi médiaszervezetek szövetségei. Különösen nyugtalanítónak tartják, hogy bizonyos incidensekben a hivatalos biztonsági erők tagjai vagy velük kapcsolatban álló személyek vesznek részt.
Május 8-án nagy vihart kavart, hogy hatósági engedélyek hiányában nem maradhatott tovább Kínában Melissa Chan, az al-Dzsazíra hírtelevízió angol nyelvű szerkesztőségének tudósítója. A kínai hivatalos indoklás szerint Chan megsértette a tudósítói munkára vonatkozó kínai szabályokat, ezért nem hosszabbították meg újságíró-igazolványának érvényességét, aminek következtében nem kaphatott vízumot és tartózkodási engedélyt. Chan az elmúlt években több olyan témát dolgozott fel, amellyel vélhetően magára vonta a hatóságok haragját - emlékeztetett akkor a kínai külföldi tudósítók klubjának közleménye.
Az AFP idézte a kínai külügyminisztérium szóvivőjét, aki a Pekingbe akkreditált külföldi újságírókkal fenntartott kapcsolatokért felelős. Nyilatkozatában visszautasította a tudósítók állításait, leszögezve, hogy - mint mondta - éppen ellenkezőleg, az országban a korábbiakhoz képest nagyobb lett a tájékoztatás szabadsága.