2012. július. 27. 12:09 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 27. 12:01 Világ

Vízum nélkül léphetik át a határt a helyiek Kalinyingrádnál

Életbe lépett pénteken a vízummentes kishatárforgalmi rendszerről szóló szerződés Lengyelország és Oroszország között Kalinyingrád térségében – közölte a lengyel belügyminisztérium.

A megállapodást 2011 decemberében írták alá Moszkvában. Minden lengyel és orosz állampolgár szabadon léphet be ezentúl a másik országba, ha a - Lengyelország és Litvánia közé ékelődött orosz fennhatóságú - kalinyingrádi övezet lakosa, illetve Lengyelországban a határtól számított 50 kilométeres körzetben él.

Az érdekelteknek az utazáshoz vízum helyett két, illetve öt évre szóló kishatárforgalmi kártyát kell igényelniük a kalinyingrádi lengyel konzulnál, illetve a Gdanskban és Varsóban működő orosz külügyi képviseletben.

A kishatárforgalmi kedvezmény öt schengeni vasúti és közúti határátkelőhelyre vonatkozik. A lengyel PAP hírügynökség a lengyel diplomácia nagy sikereként könyvelte el, hogy a vízummentes határátkelést az orosz-lengyel megállapodás esetében a hagyományos 30 kilométeres körzetről 50 kilométeres távra, illetve Kalinyingrád esetében az egész övezetre kiterjesztették, miután módosították az Európai Bizottság a kishatárforgalomra vonatkozó rendeletét 2011 júliusában.

A nem schengeni országok közül Lengyelország Ukrajnával, illetve Fehéroroszországgal kötött hasonló megállapodást. Az előbbi már három éve lépett hatályba, míg a fehérorosz szerződés még nem érvényes.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.