2012. július. 11. 21:29 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 11. 21:26 Világ

100 millió eurós kárt okozhatott a CDU egyik politikusa

Hűtlen kezelés gyanúja miatt eljárást indított szerdán a stuttgarti ügyészség a német Baden-Württemberg tartomány korábbi miniszterelnöke ellen, Stefan Mappus a gyanú szerint százmillió eurós nagyságrendű kárt okozott az EnBW energetikai konszern kisebbségi részesedésének reprivatizációja során.

A nyomozóhatóság szerdán házkutatást tartott a Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusának több ingatlanában. Ugyancsak átkutatták a volt kormányfő egy közeli barátja, Dirk Notheis lakását és irodáját. Ő a Morgan Stanley befektetési bank munkatársaként irányította a reprivatizációs műveletet.

Az EnBW 45 százalékát 4,7 milliárd euróért vásárolták vissza a francia EDF energetikai konszerntől 2010 végén. Az ügyeletet alig néhány nap alatt bonyolították le és nem tájékoztatták róla a helyi törvényhozást.

Az ügyészség szerint a tulajdonrészt részvényenkénti 33,90 centes áron lehetett volna megvásárolni, de az akkori kormányfő egyebek között belement abba, hogy a részvényenkénti árat kerekítsék 40 euróra. Csupán ez a lépés 11,2 millió euró kárt okozott az ügyészség szerint. Az EDF végül még 50 centtel feljebb tornázta az árat arra hivatkozva, hogy az ügylet miatt elesik a 2010-es üzleti év eredményéből járó osztalék jelentős részétől. Stefan Mappus ezt is elfogadta, így további 170 millió euróval kellett többet fizetni az indokoltnál - véli az ügyészség. A volt miniszterelnök szerint a gyanúsítás nem megalapozott.

Stefan Mappus és kormánya az ügylet után néhány hónappal a tartományi választáson megbukott. A 2011 tavaszán tartott választás nyomán felállt Zöld-szociáldemokrata kormány nemzetközi döntőbíróságon próbálja elérni, hogy az EDF fizessen vissza legkevesebb 840 millió eurót.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.