2012. július. 06. 22:04 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 06. 21:56 Világ

Kadhafi fiának ügyvédje nem Líbiában tárgyaltatná az ügyét

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) ügyvédje helyszíni tapasztalatai alapján nem lát esélyt arra, hogy Moammer Kadhafi néhai líbiai vezető fiával szemben tisztességes bírósági eljárást folytassanak Líbiában.

Melinda Taylor ügyvédet három munkatársával együtt őrizetbe vették Líbiában és 26 napig fogságban tartották, azzal vádolva, hogy olyan dokumentumokat adott át a Kadhafi-fiúnak, amelyek árthatnak a líbiai nemzetbiztonságnak, illetve külföldön élő líbiaiaknak. A hétfőn szabadon engedett ügyvédet az ICC rendelte ki, hogy ellássa Szeif al-Iszlám Kadhafi védelmét a hágai nemzetközi büntetőjogi testület előtt.

"A közelmúltbeli események rávilágítottak arra, hogy lehetetlen lesz független és részrehajlás nélküli eljárást folytatni Kadhafi ellen. Ügyfelem jogai maradandóan sérültek látogatásom során" - jelentette ki az ügyvédnő pénteken Hágában újságírók előtt.

A 38 éves Kadhafi-fiút azzal vádolják, hogy háborús bűncselekményeket követett el az apja hatalmának megdöntésére irányuló tavalyi forradalmi események során. A tavaly novemberben, bujkálás közben elfogott Szeif al-Iszlám Kadhafit a Tripolitól 170 kilométerre délnyugatra lévő Zentenben tartják fogva.

Az ICC és az új tripoli kormány jogi vitát folytat arról, hogy hol állítsák bíróság elé Kadhafi fiát. A hágai testület nem engedi át az eljárást Tripolinak, amíg meg nem győződik arról, hogy Líbia is képes azt igazságosan lefolytatni, a líbiai vezetés ugyanakkor nem akarja kiadni a férfit.

A líbiai kormány elutasítja az ICC joghatóságát, mivel az ország nem részese a testület statútumának. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának tavaly novemberi határozata ugyanakkor felhatalmazta az ICC-t, hogy eljárjon a líbiai forradalommal kapcsolatos ügyekben.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.