2012. június. 25. 16:52 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 25. 16:51 Világ

Kiakadtak az EU miniszterei a lelőtt török gép miatt

Az EU-országok külügyminiszterei elfogadhatatlannak minősítették, hogy Szíria a múlt pénteken lelőtt egy török katonai repülőgépet. Orosz szakértők szerint a török vadászgép a szíriai légvédelmet tesztelte a NATO számára.

Hétfői luxembourgi tanácskozásukon elfogadott közös állásfoglalásukban az EU-miniszterek azt kérték Ankarától, hogy mértéktartóan és felelősségteljes módon reagáljon. 

Az EU szerint a történteket alaposan és gyorsan ki kell vizsgálni. A miniszterek felszólították Szíriát, hogy teljes mértékben működjön együtt Törökországgal a vizsgálat érdekében, és adjon meg ahhoz minden szükséges segítséget, illetve tegye lehetővé a nemzetközi közösség támogatását a vizsgálat lefolytatásához. 

A külügyminiszterek emellett ismét szigorították a damaszkuszi rezsimet sújtó szankciós intézkedéseket, mert a szíriai kormányerők továbbra is brutálisan lépnek fel az ellenzékkel szemben.

Eközben a RIA-Novosztyi orosz hírügynökség orosz szakértőkre hivatkozva azt írja, a pénteken lelőtt F-4 Phantom típusú török vadászgép a szíriai légvédelmet tesztelte a NATO számára, és lelövése bebizonyította a Szíriába telepített orosz légvédelmi rendszerek hatékonyságát.

Az incidens Ankara szerint akkor történt, amikor a gép kiképzőrepülést végzett a nemzetközi vizek felett, Damaszkusz szerint viszont akkor, amikor az F-4 megsértette a szíriai légteret. A gép lelövése miatt megnőtt a feszültség a két ország között. Keddre a tagállam Törökország kérésére összehívták a NATO nagyköveti tanácsát az ügyben.

A RIA Novosztyi idézi Szaid Aminov szakértőt, aki szerint a repülés célja a szíriai légvédelmi rendszer tesztelése volt. "A repülő alacsonyan haladt, és ez minden légvédelmi rendszer megsértésének kulcsfontosságú eleme" - mondta a szakértő, a Vesztnyik PVO (Légvédelmi Híradó) című honlap vezetője.

Ezt a véleményt osztja a RIA Novosztyi szerint Igor Korocsenko, a Nemzetközi Fegyvereladási Elemző Központ szakértője is. "A küldetés valószínű célja az volt, hogy működésre kényszerítsék a szíriai légvédelmi ütegek célzó rendszereit, aktiválják a radarállomásokat, és esetleg kiprovokálják a harci készültségbe helyezésüket" - írta Korocsenkóra hivatkozva a hírügynökség.

"Törökország a NATO tagja, ahol a felderítési adatokat megosztják a szövetség többi tagállamával, és rádió- és elektronikus felderítési tevékenységet végez Szíria körül" - tette hozzá a szakértő.

"Az incidens a szíriai légvédelem hatékonyságáról tanúskodik. Ez utóbbi alapjában orosz gyártmányú, közepes hatótávolságú Buk-M2E, Pecsora RM ütegekből és Pancir-S1 légvédelmi rendszerekből áll" - írta a RIA Novosztyi Szaid Amirovra hivatkozva.

Oroszország, Damaszkusz régi szövetségese, a múlt héten megerősítette, hogy felújított harci helikoptereken kívül légvédelmi eszközöket is szállított Damaszkusznak. Moszkva szerint ezeket a fegyvereket "csak külső agresszió esetén" használhatják fel.

Hirdetés