Wiesel: Magyarországnak nagyon óvatosnak kéne lennie
Nagy nyugtalansággal figyeli a Magyarországon zajló eseményeket – mondta Elie Wiesel magyar származású Nobel-díjas író az ATV Híradónak adott exkluzív interjújában.
A magyar származású Nobel-békedíjas író a napokban levelet küldött Kövér Lászlónak, amelyben jelezte, hogy lemond az államfőtől 2004-ben kapott kitüntetéséről – idézi fel az ATV. Felháborodással értesült ugyanis arról, hogy a magyar Országgyűlés elnöke is részt vett a szerinte nyilas eszméket valló erdélyi író, Nyirő József újratemetési kísérletében.
Kövér László, az Országgyűlés elnöke csütörtökön válaszol Elie Wiesel levelére. Elie Wiesel az ATV Híradónak azt mondta, hogy nem akarja olvasatlanul minősíteni az Országgyűlés elnökének válaszlevelét, amit még nem kapott meg. Mint mondta, továbbra is nagy nyugtalansággal követi a Magyarországról érkező híreket.
„Számomra a Horthy-rehabilitáció még a Nyirő-ügynél is fontosabb. Magyarország kormányzójaként hatszázezer magyar zsidó deportálásáért volt felelős, akiket Auschwitzba szállítottak. Valami rettenetes tévedés van abban, ha valaki ezek után rehabilitálni akarja őt” – mondta a Nobel-békedíjas író az interjúban.
Arra felvetésre, hogy Orbán Viktor a bécsi Die Pressének adott interjúban nem akart állást foglalni Horthy Miklós háborús szerepéről, a Nobel-díjas író elmondta, hogy a kérdést szerinte sem lehet lezárni.
„Amíg vannak olyan emberek, akik átélték a második világháborút, és akiket elhurcoltak Magyarországról Birkenauba, addig nem lehet azt mondani, hogy ez a kérdés nyugvópontra jutott, mert ez a téma mélyen ott ég közöttünk, mindazoknak az emlékezetében, akik olyan rettenetesen szenvedtek Horthy alatt" – mondta Wiesel.
"Lehet vitatkozni arról, hogy mit tett vagy mit nem tett meg a kormány. Túl sok nyugtalanító hír érkezik azonban Magyarországról, és ez mindenképpen a kormány felelőssége. Hiszen a vezetők dolga az, hogy kormányozzanak, és befolyásolják azt, ami az országban történik” – tette hozzá.
Elie Wiesel hangsúlyozta, hogy levelével nem akarja Magyarország rossz hírét kelteni a nemzetközi közvéleményében.
„Nem szeretném azt, ha munkáimat, így ezt a levelet is a magyar nép elítéléseként értékelnék. Nem hiszek a kollektív bűnösségben. Csak azokat bírálom, akik felelősek azért, ami ma Magyarországon történik. Azokat bírálom, akik nem akarnak tudomást venni a múlt bűneiről és vagy elhallgatják, vagy eltorzítják a tényeket. Pontosan a múlt miatt kellene Magyarországnak nagyon óvatosnak lennie, nehogy a politikáját és a vezetők döntéseit antiszemitának lehessen ítélni” – mondta a Nobel-békedíjas író.