2012. június. 08. 05:40 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 08. 05:22 Világ

Szíria: Kofi Annan a szír kormányt hibáztatja a kudarcért

Kofi Annan, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottja Damaszkuszt hibáztatta a Biztonsági Tanács csütörtök esti ülésén béketervének kudarcáért, és azt mondta: felelniük kell tetteikért azoknak, akik akadályozzák a konfliktus megoldását.

Ez utóbbi gyakorlatilag azt jelenti, hogy felszólította a tanácsot: hozzanak szankciókat a szíriai kormány ellen. A felszólítás nyilvánvalóan Oroszországnak és Kínának szól, amelyek eddig megakadályozták bármilyen határozat meghozatalát, amely elítélte volna a szíriai vezetőket.

Sürgősen cselekedni kell azért, hogy a szíriai erőszakhullám ne váljon megállíthatatlanná, a helyzet ellenőrizhetetlenné - mondta Annan. Most először jelentette ki nyilvánosan azt, hogy Damaszkusz nem hajlandó végrehajtani az ő hatpontos béketervét. Felszólította a BT-t és a nemzetközi közösség többi részét, hogy legyen egységes az ügyben, és azonnal cselekedjen elsősorban a Damaszkuszra nehezedő nyomás növelése érdekében, különben Szíriában totális polgárháború lesz. "Egyéni akciók, beavatkozás nem oldja meg a válságot" - szögezte le, nyilvánvalóan arra utalva, hogy egyes országok pénzzel és fegyverrel támogatják a felkelőket.

Nemzetközi egység esetén még mindig lehetséges elkerülni a legrosszabbat, és kihozni Szíriát ebből a válságból - mondta.

Annan a BT-ülés utáni sajtóértekezletén közölte: noha még nagyon kezdeti stádiumban, de "megbeszélések folynak egy Szíriával kapcsolatos új nemzetközi összekötő csoport megalakításáról". "Ennek a csoportnak tagjai kell, hogy legyenek olyan országok, amelyeknek befolyása van mindkét félre a konfliktusban" - tette hozzá, de arról nem beszélt, hogy mely országokra gondol. Kérdésre válaszolva azt mondta: "Irán a térség egy fontos országa", és kifejezte abbéli reményét, hogy "Irán kiveszi részét a szíriai válság megoldásából".

Ugyanezen a sajtóértekezleten Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár közölte, hogy az új összekötő csoport ötletét nagyon jónak tartja. Nábil al-Arabi, az Arab Liga főtitkára pedig így nyilatkozott: "üdvözlendő minden olyan kontaktcsoport létrehozása, amely képes cselekedni, és amely az erőszakot megállítani tudó intézkedéseket hoz".

Diplomaták szerint a csoportnak tagjai lehetnek a nyugati nagyhatalmak, a térség hatalmai, mint Törökország, Szaúd-Arábia, valamint Damaszkusz két szövetségese, Oroszország és Kína. Szíria harmadik szövetségesének, Iránnak a részvétele nagyon kérdéses: Washington, London és Párizs már kijelentette, hogy ezt elképzelhetetlennek tartja.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, aki Vlagyimir Putyin orosz elnök kíséretében Kazahsztánban tartózkodik, közölte csütörtökön, hogy Moszkva a BT-ben megakadályozza minden olyan határozat elfogadását, amely lehetővé tenné a Szíriában való beavatkozást. Kína ENSZ-nagykövete is közölte: országa "határozottan ellenzi a Szíriában való külső fegyveres beavatkozást".

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.