Kubában több mint 57 ezren ülnek most börtönben - derül ki a Granma című hivatalos napilap egyik keddi cikkéből, amelyben az újság évek óta először fedi fel az országban bebörtönzöttek számát.
"Tatarozó-felújító munkálatok folynak a büntetés-végrehajtási központokban, hogy javuljanak az 57 337 börtönlakó életkörülményei" - írja a Kubai Kommunista Párt lapja. A cikk szerint az elítéltek közül több mint 23 ezernek van munkája, amiért bért is kap.
A kubai hatóságoknak nem szokásuk adatokat közölni a börtönnépességről, amelyet az Emberi Jogok és Nemzeti Megbékélés Kubai Bizottsága nevű illegális, de megtűrt ellenzéki szervezet nemrég "70-80 ezer főnyire" becsült. Az ország lakóinak száma a legutóbbi adatok szerint 11,2 millió.
"Most 27 095 elítélt részesül iskolai oktatásban minden szinten, és 24 531 vesz részt szakmai képzési programokban vagy szaktanfolyamokon" - olvasható a Granmában. Az elmúlt hat hónapban "10 129 elítélt szabadult ki különböző jogcímeken", közülük 2991 - ezen belül 86 külföldi - Raúl Castro elnök kormányának decemberi amnesztiájával. E szabadultak között volt hét, az ellenzék által "politikainak" tekintett fogoly - írja az újság.
Tavaly a kubai vezetőség 75 politikai foglyot engedett szabadon, köztük José Daniel Ferrer ismert ellenzékit, aki nyolc évet töltött rács mögött. Ellenzéki körök közlése szerint azonban a 41 éves férfit április elején, röviddel XVI. Benedek pápa kubai látogatása után átmenetileg őrizetbe vették, majd házi őrizetbe helyezték. Az ellenzék ötvenre becsüli a lelkiismereti okokból még börtönben lévők számát.