Világ MTI 2012. május. 18. 14:49

Jaruzelski haldoklik

Halálán van a 89 éves Wojciech Jaruzelski tábornok, volt lengyel miniszterelnök és a Lengyel Egyesült Munkáspárt (LEMP) egykori főtitkára, aki 1981. december 13-án hadiállapotot vezetett be az országban - derül ki a Super Express című lengyel bulvárlapban pénteken publikált interjúból.

Jaruzelski, akit másfél éve kezelnek kemoterápiával, a lapnak azt nyilatkozta, hogy nagyon rossz állapotban van és napjai meg vannak számlálva. "Haldoklom" - mondta, hangsúlyozva, hogy már nem számít a felépülésre. Egyetlen álma a nyugodt halál, amelyet otthonában fog várni.

Wojciech Jaruzelski
AP / Francois Mori

Felesége, a 82 éves Barbara szerint férjének már nincs több ereje a betegséggel folytatott harcra, mert a lymphoma (a nyirokrendszerét megtámadó betegség) és a kemoterápia elszívták minden erejét. A volt kommunista vezető élete 2010 decembere óta a kórház és az otthona között zajlik. A lymphomában szenvedő Jaruzelski elmondása szerint már túl gyenge az utazáshoz és az aktívabb időtöltéshez.

Jaruzelski és katonai tanácsa 1981 decemberében több mint százezer katona és rendőr bevetésével átvette a hatalmat. Az 1983-ig tartó hadiállapot idején katonai cenzúrát, kijárási tilalmat vezettek be, az ellenzék tevékenységét internálásokkal, újságok és szervezetek betiltásával korlátozták.

A rendszerváltozás után a lengyel parlament alkotmányellenesnek mondta ki a hadiállapot bevezetését, ez év januárjában pedig a hadiállapotot bevezető államtanácsot "bűnöző jellegű fegyveres szervezetnek" minősítette a bíróság. Az első számú vádlott Jaruzelskit azonban egészségügyi állapota miatt fél évvel korábban kizárták az eljárásból. A tábornok és társai a mai napig kiállnak 1981-es döntésük mellett, arra hivatkozva, hogy ezzel a fenyegető szovjet inváziótól mentették meg az országot.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.