2012. május. 06. 14:02 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 06. 14:04 Világ

Tovább erősödnek az iráni konzervatívok

Az iráni választások második fordulójának vasárnapra ismertté vált eredménye alapján tovább erősödött a konzervatívok uralma a parlamentben.

A reformerek nagy része a hatalom általi kegyetlen elnyomás miatt nem vett részt a választásokon, ennek is betudható, hogy csak két helyet szereztek meg az elnyerhető 65-ből. Így 21 képviselőjük lesz a 290 tagú medzsliszben, szemben az eddigi 60-nal - jelentette a Farsz hírügynökség.

A két fő konzervatív szövetség, vagyis az Ali Hamenei ajatolláh legfőbb politikai és vallási vezetőt támogató Konzervatívok Egyesült Frontja - amelynek élén Ali Laridzsáni parlamenti elnök áll -, valamint a Mahmúd Ahmadinezsád államelnököt támogató szövetség (Az Iszlám Forradalom Folytonosságának Frontja) együtt 44 helyet szerzett meg a második fordulóban. Az előbbinek önállóan 65, az utóbbinak 25 képviselője lesz, illetve lesz 61 közös képviselőjük, ami az iráni politika egyik sajátossága.

A két fordulóban megválasztottak összesen 98 "független" képviselőt. Sokuk ismeretlen, de tucatnyian közülük egyértelműen konzervatívok. Öt ember képviseli az Iránban elismert kisebbségeket (a keresztényeket, a zsidókat és a zoroasztriánusokat), és összesen 15 képviselője van a különböző kis konzervatív csoportoknak.

A parlamentnek 196 új képviselője van. Elemzők szerint az, hogy melyik nagy konzervatív tömb lesz a domináns, attól függ majd, hogy a függetlenek és a közös jelöltként indult képviselők közül hány húz majd az egyikhez, és hány a másikhoz. A parlamentnek nincs befolyása az ország külpolitikájára vagy az atomprogram alakítására, ezeket Ali Hamenei határozza meg, de a törvényhozás döntéseitől függ Ahmadinezsád gazdasági és belpolitikai programjának végrehajtása.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.