2012. május. 01. 21:05 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 01. 21:24 Világ

Megvan az új román kormány névsora

Közzétette minisztereinek névsorát Victor Ponta, a kormányalakítással megbízott román miniszterelnök-jelölt: a 21 tagú kabinetben a szociálliberális szövetség (USL) politikusai és szakértők - 17 tárcavezető és öt tárca nélküli miniszter - vállalnak posztot.

Az USL-t alkotó két nagyobbik párt, a Szociáldemokrata Párt (PSD), és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) 8-8 taggal képviselteti magát, a szövetség harmadik tagja, a Konzervatív Párt (PC) a párt elnöke, Daniel Constantin révén vesz részt a Ponta-kabinet munkájában (vidékfejlesztési miniszterként).

A tervek szerint miniszterelnök-helyettesi rangot kap a román kormányban a pénzügyminiszter: a posztra Florin Georgescu bankszakembert jelölik. Az ő feladata lesz a nemzetközi hitelintézetekkel való kapcsolattartás és a kormány gazdaságpolitikájának irányítása. A román diplomácia élére a liberális Andrei Marga korábbi oktatási minisztert, a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem volt rektorát állította Victor Ponta miniszterelnök-jelölt.

A belügyminisztérium élére a szociáldemokrata Ioan Rus tér vissza, aki a Nastase-kormány idején vezette már a tárcát. A védelmi minisztérium élére a liberális Corneliu Dobritoiu tartalékos tábornok, korábbi államtitkár kerül.

Az igazságügyi tárca élére a diplomáciai karrier útján elindult Titus Corlateant (PSD) jelölte Ponta, azzal a magyarázattal, hogy nemcsak otthon kell irányítani a törvényesség betartását felügyelő tárcát, de annak hatékonyságáról az európai partnereket is meg kell győznie, amikor Románia monitoringja kerül terítékre Brüsszelben.

Victor Ponta közölte, a választásokig megőrzi a korábbi kormány struktúráját. Mint mondta, most nem akar szerkezetátalakítással időt vesztegetni, de ha az USL ősszel megszerzi a négy évre szóló felhatalmazást a választópolgároktól, akkor a minisztériumokat is átszervezi.

Ponta kijelentette, hogy a kabinet alapcélkitűzése a törvényesség, ugyanakkor átlátható és hatékony kormányzást ígért. Hozzátette: a kormányt nem a pártok székházából irányítják, nem is az államelnöki palotából, viszont komolyan veszi, hogy a kormány áll a parlament ellenőrzése alatt és nem fordítva.

A kormányalakítással megbízott román miniszterelnök-jelölt kötelezettséget vállalt arra, hogy korrekt módon szervezi meg a júniusi önkormányzati és őszi parlamenti választásokat, s mint mondta, nem tűri el a szavazatvásárlást, bármelyik táborról is legyen szó.

Az eddig kormányzó néppárti Ungureanu-kabinet pénteken bukott meg az USL által kezdeményezett bizalmi szavazáson. Traian Basescu államfő Victor Ponta szociáldemokrata pártelnököt bízta meg kormányalakítással. Az új kormányba javasolt minisztereknek néhány napon belül véglegesíteniük kell a Ponta-kabinet programját és meghallgatásra kell jelentkezniük a parlamenti szakbizottságoknál.

Victor Ponta a tervek szerint május 7-én, hétfőn járul a parlament két házának együttes ülése elé, hogy bizalmi szavazást kérjen a kormány összetételéről és programjáról.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.