Egyetemi lapban válaszolt a külföldi taníttatásának körülményeire vonatkozó elterjedt feltételezésekre Po Kua-kua (Bo Guagua), a nemrégiben pártfunkciótól megválni kényszerült Po Hszi-laj volt csungkingi párttitkár fia.
Az amerikai Harvard 24 éves végzős hallgatója a The Cromson című lapban jelentette meg közleményét, amiről a hongkongi South China Morning Post című napilap is beszámol. E szerint az ifjabb Po tanulmányainak költségét kizárólag ösztöndíjakból, valamint az édesanyja sikeres ügyvédi és írói tevékenységéből származó jövedelemből fedezték.
Az írás kitér arra is, hogy Po Kua-kua soha semmilyen vállalkozásban nem vett részt, illetve ahhoz a nevét nem adta sem Kínában, sem külföldön. Korábban sajtónyilvánosságot kapott szóbeszédekre reagálva ugyancsak megállapítja: "soha nem vezettem Ferrarit".
Po szülei hetek óta a hazai közvélemény és a nemzetközi média érdeklődésének középpontjában vannak, miután apját, Po Hszi-lajt leváltották a városi párttitkári pozícióból, majd elvesztette tagságát a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságában és annak politikai bizottságában. Fegyelmi eljárást indítottak ellene.
Anyját, Ku Kaj-lajt a család egyik alkalmazottjával együtt egy brit üzletember meggyilkolásával gyanúsítják. Az eddig napvilágot látott információkból arra lehetett következtetni, hogy Neil Heywood volt az, aki a család régi barátjaként részt vállalt vagyonuk külföldre menekítéséből. Heywoodot nagy valószínűséggel megmérgezték, mert állítólag zsarolta megbízóit. A brit férfi segítette Po Kua-kua Angliába jutását is tanulás céljából.
Az ifjabb Poról korábban több kép és kritikus bejegyzések tömkelege jelent meg a kínai interneten, amelyek arról árulkodtak, hogy a jóképű fiatalember szeretett szórakozni, nagy lábon élt és nem volt jó tanuló. A The New York Times úgy tudja, hogy a szélesebb Po család becsült vagyonának értéke meghaladja 160 millió dollárt, s értesülései szerint Po Kua-kua neve szerepel egy 2010-ben 320 ezer dolláros indulótőkével bejegyzett vállalatban.
Az utóbbi idők legnagyobb belpolitikai botránya akkor indult, amikor Po Hszi-laj egykori jobbkeze, volt rendőrfőnöke bemenekült az Egyesült Államok csengtui főkonzulátusára, s ott töltött 30 órát. Az eddigi hírekből az olvasható ki, hogy Vang Li-csün életveszélyben érezte magát. Végül a pekingi közbiztonsági hatóságok révén a fővárosba került és ügyében azóta folyik a nyomozás. Ő volt az, aki fényt derített Heywood halálának körülményeire.