Németek kritizálják a görög menekültügyi rendszert
Semmilyen javulás nem tapasztalható a görögországi menekültügyi rendszerben, és folytatódik a török-görög határon át illegálisan érkező bevándorlók emberi jogainak megsértése - állapítja meg a menekültek jogainak védelmével foglalkozó Pro Asyl nevű német szervezet.
A görög menekültügyi rendszer 2010-es reformja ellenére az Evrosz határfolyó térsége "változatlanul a brutalitás, a reményvesztettség és az elembertelenedés szinonimája" - olvasható a 2010 augusztusa és 2011 októbere között végzett helyszíni vizsgálatokról szóló jelentésben, amelyet kedden hoztak nyilvánosságra.
A Pro Asyl szerint az elmúlt évben körülbelül 100 ezer illegális bevándorlót vettek őrizetbe a görög hatóságok, amelyek "az egyéni helyzetek vizsgálata nélkül, futószalagon adják ki a kiutasítási végzéseket". A szervezet meggyőződése szerint az a kerítés, amelyet Görögország a menekültáradat megfékezése céljából kezdett el építeni a határon, nem fogja meggátolni a menekülőket abban, hogy megkíséreljék átlépni a határt. A mesterséges akadály csak növelni fogja az átkelés kockázatát.
A jelentés szerint a Görögországban őrizetbe vett bevándorlók számos nehézséggel szembesülnek: nem kapnak jogi segítséget, tolmácsot, hiányzik az azonosítási eljárás, és a legsérülékenyebbek - kiskorúak, betegek - nem részesülnek ellátásban.
Az évi több tízezer menekült ügye a május 6-i görögországi előre hozott parlamenti választások egyik kulcskérdése. Athén - bizonyítani akarván elszántságát a kérdés megoldására - bejelentette, hogy körülbelül harminc "zárt befogadóközpontot" állít fel, amelyek közül az elsőt a jövő héten nyitják meg a görög főváros közelében.