2012. április. 18. 07:05 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 18. 09:29 Világ

Felülvizsgálják a háborús elfogató parancsokat Szerbiában

A szerb hatóságok felülvizsgálják az összes, háborús bűntények miatt kiadott elfogató parancsot, mert azok olyan benyomást keltenek, mintha politikai indíttatásúak lennének - közölte a háborús bűntények ügyében eljáró szerbiai ügyész. Vladimir Vukcevic a Danas című belgrádi napilapban szerdán megjelent interjújában beszél erről.

"Úgy gondolom, hogy túl sok körözött van, és amikor a megbékélés időszakába lépünk, együtt kell majd felülvizsgálnunk ezeket a háborús körözéseket. Ezek rontják az országunk hitelét, és olyan benyomást keltenek, hogy itt politikai eljárások folynak" - mondta Vukcevic.

Az ügyészt arról kérdezte a lap, hogyan áll hivatala a Hasim Thaci koszovói miniszterelnök és Agim Ceku védelmi miniszter elleni vizsgálatokkal. Mindketten a Koszovói Felszabadítási Hadsereg befolyásos parancsnokai voltak az 1998-99-es koszovói fegyveres konfliktus idején, és a szerb hatóságok távollétükben szerbek terhére elkövetett háborús bűntények gyanújával indítottak vizsgálatot ellenük.

Vukcevic szerint ezek a vizsgálatok most szünetelnek. Az ügyész elismeri, hogy a hatóságok korábban nagyon rosszul kezelték ezeket az ügyeket. Volt példa súlyos eljárásbeli hiányosságokra, és különösen a Ceku elleni eljárás áll gyönge lábakon áll - mondta az ügyész.

A szerb hatóságok több, gerillaparancsnokból lett koszovói politikus ellen, így Thaci és Ceku ellen is nemzetközi körözést adtak ki évekkel ezelőtt, de még nem fordult elő, hogy bármelyiküket letartóztatták és átadták volna a szerb hatóságoknak. A belgrádi letartóztatási parancs miatt korábban Cekunak és Thacinak meggyűlt a baja a magyar hatóságokkal is: rövid időre feltartóztatták őket a Ferihegyi repülőtéren, majd hagyták őket továbbutazni.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?