2012. április. 18. 16:39 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 18. 16:29 Világ

Elefántra vadászott állami pénzből a spanyol király - bocsánatot kért

Megkövette alattvalóit a spanyol király, amiért a gazdasági válság, a honfitársait sújtó megszorítások közepette költséges elefántvadászaton vett részt az afrikai Botswanában. Ez az első eset, hogy a spanyol uralkodó bocsánatot kért valamiért.

"Nagyon sajnálom. Hibát követtem el, és ez nem fordul elő többé" - mondta kissé megszeppent arccal János Károly szerdán, amikor orvosai beleegyezésével elhagyta a madridi kórházat, ahol csípőprotézist ültettek be neki, miután a botswanai elefántszafarin elesett és csonttörést szenvedett. A baleset miatt a király pénteken kénytelen volt sürgősen hazatérni Madridba, ahol szombaton megműtötték a San José kórházban.

A 74 éves uralkodót sok bírálat érte hazájában a botswanai kiruccanásért, amelyre ráadásul csak balesete miatt derült fény; a szavannán tett magánlátogatásról még a kormány sem tudott. Főleg az állatvédők bírálták, amiért veszélyeztetett állatfajra vadászott, de kiverte a biztosítékot az is, hogy az államfő épp a gazdasági megszorítások tetőpontján fizetett be a költséges elefántszafarira.

Botswanában, ahol aránylag sok ormányos él vadon, nem tiltott az elefántvadászat, de nagyon sokba kerül. Internetes portálokon sok ezren követelték a királytól, hogy mondjon le a World Wildlife Fund (WWF) Spanyolország természetvédelmi szervezet tiszteletbeli elnökének címéről. 

Az amúgy népszerű uralkodóra az utóbbi időben rájár a rúd: tavaly decemberben veje, Inaki Urdangarin keveredett korrupciós botrányba, húsvétkor pedig 13 éves fiúunokája lőtte lábon magát célba lövés gyakorlása közben, holott a spanyol törvények csak 14 éven felüliek számára engedélyezik lőfegyver használatát.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor 2025. január. 02. 14:32

Magyar Péter elszámoltatási programja: nem csak börtönválogatottal fenyeget, stadionnyi embert vonna kérdőre

A rendszerváltás óta sokan ígérték, de hatalomra kerülve vagy bele se kezdtek az elszámoltatásba, vagy nem jutottak szinte semmire. Ami korábban sem volt könnyű, most még nehezebb, hiszen 2010 óta a NER sok területen törvényesítette is a lopást, a célzott közpénz-herdálást. Mégis, Magyar Péter is elszámoltatást tervez: a kishalaknak immunitást ígér, de több ezer, milliárdossá vált embert számonkérne: mibű’?