BBC: tudtukon kívül sterilizálnak nőket Üzbegisztánban
Hozzájárulásuk nélkül és tudtukon kívül sterilizálnak nőket Üzbegisztánban - írja a BBC oknyomozó riportere a társaság orosz nyelvű szolgálatának honlapján. Az újságíró több érintett nőt is megszólaltatott. Egyikük elpanaszolta, hogy négy gyermekről álmodott, de második kislánya után őt is meddővé tették az orvosok.
A közép-ázsiai volt szovjet köztársaságban papíron piacgazdaság és demokrácia működik. A valóságban azonban Iszlam Karimov elnök tekintélyelvű uralma alatt a hatalom vaskézzel irányítja a központosított gazdaságot, ami elriasztja a külföldi befektetőket. Az emberi jogokat lábbal tiporják, gyakoriak a bírósági végzés nélküli letartóztatások, a kínzások, az ellenzék működésének ellehetetlenítésében profik a hatóságok. A nép eközben nyomorog.
Karimov kihasználja, hogy Washington stratégiai érdekei miatt nem kritizálja nyíltan az embertelen, korrupt rezsimet, így kedve szerint garázdálkodik a saját és holdudvara javára. A rezsim immár attól sem riad vissza, hogy önkényesen megfossza a nőket az anyaság örömétől. Két gyermeknél többet egy nő nem szülhet Üzbegisztánban.
Az üzbég egészségügyi minisztérium egyik alkalmazottja azt mondta a BBC munkatársának, hogy a sterilizációs programmal a népesség vészes növekedését akarják lassítani.
Az érvelés azonban sántít. A hivatalos adatok szerint Üzbegisztán lakóinak száma immár elérte a 28 milliót, miközben az 1989-ben elvégzett népszámlás szerint 20 millió üzbég volt. Egyes demográfiai szakemberek túlzónak tartják a 8 milliós népességnövekedést, különösen, ha figyelembe veszik, hogy az elmúlt években üzbégek tömegei hagyták el hazájukat.
A nők sterilizálása ma már törvényesen engedett, sőt megkövetelt - írja a BBC. Vannak olyan orvosok, akiknek előírják a havi normát, vagyis azt, hogy hány nőt kell meddővé tenniük. A sterilizálás egyik módja, hogy szülés után eltávolítják az anya méhét, vagy a császármetszés is jó alkalom arra, hogy az orvos egyúttal elvégezze a szükséges műveletet.
Az Expert Working Group nevű nem kormányzati szervezet azon ritka társaságok egyike, amelyik még működhet Üzbegisztánban. 2010-ben hét hónapon át aprólékos felmérést végzett üzbég egészségügyi dolgozók körében, és 80 ezer sterilizációs esetre bukkant.
A BBC írásban feltett kérdéseire a hatóságok azt válaszolták, hogy a sterilizációs programmal kapcsolatos vádaskodások hazugságok, a valósághoz semmi közük nincs. Ilyen műtét önkéntes alapon, specialistákkal való konzultációt követően, mindkét szülő írásos hozzájárulásával végezhető el.
A gyermekhalandóságot tekintve Üzbegisztán a világ 194 országának rangsorában a 140. helyen állt a 2005 és 2010 közötti időszakban. Ezzel Laosz, Madagaszkár és Bolívia mögé került, és valamivel megelőzte Bangladest, Ghánát és Pápua Új-Guineát - emlékeztetnek a BBC orosz nyelvű cikkében.