Abu Hamza kiadható az Egyesült Államoknak az Emberi Jogok Európai Bírósága szerint.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága szerint kiadható az Egyesült Államoknak a Nagy-Britanniában fogva tartott, egyiptomi származású Abu Hamza el-Maszri radikális iszlám hitszónok és másik négy, feltételezett terrorista.
A strasbourgi bírói testület - amely a Washington által kért kiadatást még tavaly is leállította - kedden olyan határozatot hozott, amely szerint Abu Hamza és társai kiadatása nem sérti az emberi jogok konvenciójában foglaltakat. A bíróság ugyanakkor kimondta, hogy a kiadatásra ennek ellenére addig nem kerülhet sor, míg le nem zárul az esetleges fellebbviteli eljárás, amely hónapokat vehet igénybe.
A házassággal brit állampolgárságot szerző Abu Hamzát 2004-ben vették őrizetbe, és 2008-ban a strasbourgi testület közbenjárásával egyszer már sikerült az ügyvédeinek megakadályozni a férfi kiadatását. Hamzát gyilkosságra és terrorra bujtogatás gyanúja miatt ítélték el, a házkutatások során londoni otthonában több ezer audio - és videokazettát találtak, amelyeken a radikális imán egyebek mellett arra szólítja fel a híveit, hogy ha szükséges, akár "konyhakéssel és patkányméreggel" is irtsák a hitetleneket, és általában is "karddal terjesszék" az iszlámot.
A vádlottak ügyvédjei korábban többek között azzal érveltek, hogy ha kiadnák az Egyesült Államoknak a feltételezett terroristákat, ott egy "maximális biztonságú" börtönben helyeznék el őket, rendkívül szigorú körülmények között. A strasbourgi testület annak idején maga is azt vallotta, hogy ez az elhelyezés sértheti a kínzás elleni egyezményt, és az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának az embertelen és megalázó bánásmódot tiltó passzusát. Ezúttal azonban a bírói testület más álláspontot fogalmazott meg.
Abu Hamza kiadatását többek között egy 1998-as jemen túszszedés, valamint az afganisztáni terrorcselekmények támogatása miatt kérték az amerikai hatóságok. Az egyiptomi születésű Hamza Nagy-Britanniában már minden jogorvoslati lehetőséget megpróbált, de a brit bíróságok nem ellenezték kiadatását. Az Egyesült Államokban megfogalmazott vádak alapján Abu Hamza és társai tényleges életfogytiglani börtönbüntetésben részesülhetnek.
A BBC honlapján megjelent vélemény szerint a bírósági döntés egyben az Egyesült Államok sikere is. Annak bizonyítéka ugyanis, hogy Washington a siker reményében törekedhet feltételezett terroristák kiadatására.