2012. február. 21. 18:05 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 21. 18:03 Világ

Elérhetetlenné tettek egy független hírportált Kirgizisztánban

Kirgizisztánban akadályozzák az internetezők hozzáférését egy független hírportálhoz, amely bíráló tudósításokat közölt a közép-ázsiai köztársaság hatóságainak tevékenységéről. A Kirghiztelecom nevű távközlési társaság kedden jelentette be, hogy az állami kommunikációs hivatal utasítására blokkolják a Fergana nemzetközi hírügynökség honlapját.

A kirgiz kormány korábban többször bírálta már a közép-ázsiai volt szovjet köztársaságokról, valamint Afganisztánról, Pakisztánról, Iránról, Törökországról, Kínáról és Oroszországról tudósításokat és elemzéseket közlő Ferganát. A hírportál legfrissebb kirgizisztáni híreiben a nacionalizmus erősödéséről számolt be.

Öt év alatt két erőszakos forradalom volt Kirgizisztánban. A 2005 márciusában kitört tulipános forradalom után lemondásra kényszerült Aszkar Akajev elnök, és Kurmanbek Bakijev lett a köztársasági elnök, Feliksz Kulov pedig a kormányfő. A politikai stabilitást nem sikerült helyreállítani, és 2010 áprilisában súlyos kormányellenes tüntetések kezdődtek, amelyek az egész országra kiterjedő zavargásokba torkollottak. Roza Otunbajeva vezetésével ideiglenes kormány vette át a hatalmat, új alkotmányt fogadtak el, majd 2010 októberében parlamenti, 2011 októberében pedig elnökválasztást rendeztek.

A kirgiz parlament tavaly jóváhagyta azt a törvényt, amellyel az elnökválasztási kampány idején korlátozták a külföldi televíziók műsorainak sugárzását. Ezt a döntést élesen bírálta az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet.

Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.