Világ MTI 2012. február. 20. 17:49

Növekedésösztönzésért lobbizik Rompuynél 12 uniós tagállam

Tizenkét uniós tagország, köztük Nagy-Britannia vezetője közös levélben szorgalmazta Herman Van Rompuynél, az Európai Tanács elnökénél, hogy új, erőteljesebb gazdasági növekedésösztönző pontokkal gazdagítsák a március első két napján tartandó EU-csúcsértekezlet napirendjét.

A hétfőn Brüsszelben ismertté vált közös kezdeményezés a britek mellett az olaszoktól, a spanyoloktól, a hollandoktól, a lengyelektől, az észtektől, a lettektől, a finnektől, az írektől, a csehektől, a szlovákoktól és svédektől indult ki. Az a legfeltűnőbb, hogy nem részesek benne a németek és a franciák, akik az utóbbi időben mind erőteljesebben szokták előre meghatározni - kétoldalú különtalálkozókon - az uniós csúcsok hangsúlyait.

Herman Van Rompuy
AP

A "tizenkettek" egyfelől erőteljes külkereskedelmi nyitást tartanak szükségesnek, az EU piaci pozícióinak javítása érdekében.

"Politikai lendületet kell adnunk az Egyesült Államokkal való gazdasági integráció elmélyítésének, megvizsgálva minden lehetőséget, beleértve a szabadkereskedelmi megállapodásét is" - olvasható a levélben. Emellett szerintük "el kell mélyíteni a kereskedelmi és beruházási kapcsolatokat Oroszországgal", valamint "stratégiai szemléletet kell vinni a Kínával való kereskedelmi és beruházási kapcsolatokba" - utóbbi vonatkozásban hangsúlyozva a "szabályokon nyugvó kereskedést".

A külpiacok biztosítása mellett a növekedésösztönzés további két kulcsfontosságú területeként határozta meg a 12 EU-ország vezetője a 2014-re megteremtendő "valódi és hatékony" belső energiapiacot, valamint a 2015-re kialakítandó egységes piacot a digitális technológiában.

A "tizenkettek" azért is síkra szálltak, hogy csökkentsék az egységes piaci viszonyokat torzító bankmentő garanciavállalások mértékét.

"Ne az adófizetők, hanem a bankok viseljék az általuk vállalt kockázatok költségeiért való felelősséget" - írták a Herman Van Rompuynek címzett levélben.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.